Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Patrik Tkáč je opět akcionářem EPH. Majoritní podíl stále drží Křetínský

Slovenský finančník Patrik Tkáč. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč se vrátil do akcionářské struktury Energetického a průmyslového holdingu (EPH), kterou opustil v roce 2017. ČTK to v pátek řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Tkáč podle něj aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu.
  14:52aktualizováno  16:10

Křetínský reorganizuje svou skupinu do nového holdingu. Do EPH se asi vrátí Tkáč

Majoritní podíl nadále patří Danielovi Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Samotnému Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.

„Tímto došlo k zániku všech závazků společností Daniela Křetínského z původní akvizice podílu Patrika Tkáče v EPH. Transakce nepodléhá žádnému dalšímu regulatornímu schvalování,“ řekl Častvaj. Od roku 2017 Křetínský držel 94 procent akcií holdingu, zbytek patřil členům vedení EPH. Předtím měli Křetínský a Tkáč shodně každý 37 procent akcií holdingu a zbylý podíl ovládali investoři spojení s J&T. Cenu aktuální transakce Častvaj neuvedl.

Patrik Tkáč (47)

  • Bratislavský rodák patří k nejbohatším lidem v České republice i na Slovensku, jeho majetek letos časopis Forbes odhadl na na 600 milionů eur (přes 15,5 miliardy korun). V posledních letech se Tkáč pohybuje zejména ve strukturách kolem investiční skupiny J&T, kterou před více než dvěma dekádami spoluzakládal. Spolu s Danielem Křetínským a manažerem Romanem Korbačkou je také spoluvlastníkem mediální skupiny Czech Media Invest, podle deníku E15 drží podíl i ve fotbalové Spartě.
  • Tkáč stál v roce 2009 u zrodu Energetického a průmyslového holdingu (EPH), do roku 2016 byl jeho akcionářem, když drželi spolu s Křetínským rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv. V říjnu 2016 EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský a Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. Stalo se tak poté, co prodal 30 procent odnože EP Infrastructure za 1,5 miliardy eur investorům v čele s australskou investiční společností Macquarie Infrastructure Real Assets.
  • Patrik Tkáč v současnosti zasedá ve statutárních orgánech řady firem spadajících pod J&T. Je mimo jiné místopředsedou představenstva mateřské skupiny, předsedou představenstva J&T Banky, předsedou dozorčí rady Czech Media Invest nebo předsedou dozorčí rady obchodníka s cennými papíry Atlantik finanční trhy, angažuje se také ve firmě zaměřené na produkci vína na Pálavě. Aktivní je také v dobročinné sféře v Nadaci J&T nebo Nadaci Sirius, zaměřené na pomoc ohroženým dětem.
  • Absolvent Vysoké školy ekonomické v Bratislavě, který se narodil 3. června 1973, zkoušel podnikat už začátkem 90. let. První větší peníze vydělal za kuponové privatizace, kdy se svým společníkem Ivanem Jakabovičem skupovali kuponové knížky. Při budování skupiny J&aT podle médií postupovali tvrdě. "V tažení za ziskem využívali Tkáč a Jakabovič vše, co nebylo zakázáno, ať už šlo o spekulativní obchody s akciemi, nebo vytěsňování drobných akcionářů," napsaly před dvěma lety Hospodářské noviny.
  • Na cestě do vyšších pater byznysu Patriku Tkáči pomohl jeho otec Jozef, který v 80. letech působil ve Státní bance československé a po rozdělení federace stanul v čele státem kontrolované Investiční a rozvojové banky (IRB). Právě ta poskytla J&T v začátcích několik důležitých úvěrů. Letos sedmdesátiletý Jozef Tkáč později přešel k synovi, v současnosti zastává pozici předsedy představenstva mateřské J&T Finance Group a je také jedním z hlavních akcionářů.
Autor: