Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peake utratila za akcie 8 milionů. Nezdravé portfolio, tvrdí analytik

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Majetkový striptýz poslanců kromě těch zadlužených odhalil i ty, na něž sedí spíše označení investor. K těm největším patří místopředsedkyně nyní již bývalé vlády Petra Nečase a šéfka strany LIDEM Karolína Peake. Z majetkového přiznání za loňský rok vyplývá, že nakoupila akcie za téměř osm milionů.

Zůstane Peake ve funkci vicepremiérky? foto: Lidové noviny

V majetkovém přiznání Karolína Peake uvádí, že loni nakoupila cenné papíry pěti podniků celkem za 7 milionů 725 tisíc korun. Nejvíc přitom investovala do energetických firem – za 4,2 milionu pořídila akcie státní firmy ČEZ, za 1,7 milionu nakoupila podíl v plynárenském gigantu RWE.

Zbylých 1,8 milionu rozdělila mezi investiční společnost Apollo Investment, německou biotechnologickou společnost Micromet a amerického výrobce pevných disků Western Digital.

Z dokumentu, který musí poslankyně každoročně vykazovat mandátovému a imunitnímu výboru, dále vyplývá, že akcie loni Peake vynesly téměř 340 tisíc na dividendách. Podle Tomáše Menčíka, analytika společnosti Cyrrus, je takový typ portfolia zaměřen právě na výnos z dividend, který činí přibližně 5,1 procent.

Výnos dividend
AKCIEDIVIDENDA
ČEZ225 000
RWE50 000
Western Digital10 000
Apollo Investment114 400

„Co se složení týče, portfolio nepovažuji za zdravé, neboť celkem 76 procent je v energetických firmách. To je dost mizerná diverzifikace. Lepším rozložením by se dalo odstranit spousta rizika,“ hodnotí výběru investic Menčík.

Akcie klesají, vynášejí dividendy

Podle něj volí takové portfolio obvykle konzervativní investoři, přičemž vyšší zisk mohou přinést právě menší podíly v trojici rizikovějších akcií Western Digital, Micromet a Apollo Investment.

Vývoj ceny akcií ČEZ v roce 2012.

Pokud se podíváme na vývoj ceny akcií, tak bývalá vicepremiérka příliš šťastnou ruku neměla. Jak ČEZ tak RWE totiž za loňský rok hlásí propad hodnoty akcií a pokles pokračuje i letos.

Nákupy financované z úspor

Při pohledu na částku, za kterou Peake cenné papíry pořídila, je zřejmé, že z poslaneckého platu by si na takovou investici nenašetřila. Poslankyně tvrdí, že peníze poskytl její manžel Charles, který se věnuje obchodu s realitami.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nákupy financoval manžel z úspor uložených na bankovních účtech. Nákupy jsem uvedla proto, že máme společné jmění manželů,“ vysvětlila Peake České televizi.

Úspory manželů Peakových jsou přitom bohaté. V roce 2009 totiž prodali luxusní rezidenční komplex v pražské Troji za 57 milionů korun. Po splacení 19milionové hypotéky a daně z převodu nemovitosti tak inkasovali vice než 33 milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!