Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEN klub kritizuje šéfa Literárek Fialu, bývalého záložního důstojníka

Média

  17:59
PRAHA - České centrum Mezinárodního PEN klubu zásadně nesouhlasí se jmenováním Zbyňka Fialy šéfredaktorem Literárních novin. Podle PEN klubu je Fiala evidován jako pracovník zpravodajské služby generálního štábu někdejší Československé lidové armády a dále pak jako "agent bývalé správy kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli".

Zbyněk Fiala ještě jako šéfredaktor časopisu Ekonom moderuje diskuzi s Billem Gatesem. foto: Reprofoto

Fiala to však v rozhovoru s ČTK odmítl.

"Významné literární periodikum nelze tímto způsobem kompromitovat, a žádáme zodpovědné orgány, aby na místo šéfredaktora vybraly bezúhonnou osobu," uvedl PEN klub v prohlášení podepsaném předsedou Jiřím Dědečkem.

Fialova evidence v archivech komunistických zpravodajských služeb prý vyplývá z údajů, které na žádost klubu poskytl Ústav pro studium totalitních režimů.

Fiala kritiku odmítl

"Nikdy jsem nebyl pracovníkem generálního štábu. Byl jsem voják, záložní důstojník, který tam sloužil a byl vyškolen pro funkci pátrače. V případě války bych tedy hledal rakety," řekl Fiala ČTK.

Odmítl i druhé nařčení a zdůraznil, že první soud s ministerstvem vnitra v prvním kole vyhrál.

"Není tam žádný můj podpis a chybí dokonce i podpis těch, kteří tvrdí, že jsem byl agentem," uvedl. Celá věc je podle něj komická. "Literární noviny, o které se nikdo nezajímal, když umíraly, tak ve chvíli, kdy jsou zachráněny, mají najednou cenu. Objevuje se spousta zájemců, kteří by se toho ujali. Předtím ale nepomohli," dodal Fiala.

Novým vydavatelem Literárních novin, které v Česku vycházejí s přestávkami víc než 50 let, se nedávno stala společnost Litmedia, jejímž majoritním vlastníkem je Miroslav Pavel.

Novináři si údajně na nové vedení stěžovali
Deník Právo o několik dní později napsal, že redaktoři Literárních novin se proti novému vedení bouří. V prohlášení, které zaslali médiím, si podle listu stěžovali na údajné špatné vedení redakce novým šéfredaktorem Fialou.

Redaktoři prý protestovali rovněž právě proti prodeji většinového podílu v časopise Pavlovi a vyslovili obavu o budoucnost časopisu. Spory podle deníku Právu komentoval i spisovatel Ludvík Vaculík: "Literárním novinám se konečně dostalo svobody na protest zaniknout". Dlouholetý šéfredaktor listu Jakub Patočka ve funkci skončil počátkem letošního roku.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...