Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŇÁS: Likvidace kultury aneb komu to zvoní hrana v novinách

Média

  8:32
PRAHA - Minulý týden se kácelo v podniku, který by se dal označit za konkurenční, ale protože my, z toho našeho, ty lidi známe, víme, že tam pracují spíše kolegové než konkurenti. Oni to vlastně ani nejsou jen kolegové, oni jsou jedni z nás, to jen shodou okolností nejsou zaměstnaní v téhle redakci a my zase v jejich.

Newsroom vydavatelství Economia foto: Adam Gebrian

V prostředí českých novin skutečně totiž platí, že zvoní-li někde hrana, zvoní už všem a je spíš náhoda, že právě nezvoní i tobě. Rube se v nich již delší dobu a nebude to lepší. To zde víme všichni a možná by to měli vědět i čtenáři. Těch, tedy vás, je čím dál méně, a to bez rozdílu titulů, což je hlavní příčina toho kácení a mýcení. Bohužel.

VÍCE K TÉMATU:

Výsledkem toho polomu v Economii, neboť o to jde, byla mimo jiné likvidace kulturní rubriky v Hospodářských novinách, respektive její redukce na vegetativní funkce. Jedna redaktorka dostala výpověď, dva byli odsunuti do jakéhosi provizoria, její senior byl nejdříve vyhozen, pak, když manažerům asi někdo řekl, že je nositelem nejvýznamnější novinářské ceny, zase byl přijat zpět a prý se hledá, co by mohl komentovat.

Z dosud výborně řízené rubriky má zůstat cosi jako torzo, které má vyplňovat jeden editor příspěvky od externistů. Ale počítá se s tím, že i torzo zanikne. Noviny, které, tak jako všechny, zápasí o existenci, prý kulturní rubriku mohou postrádat.

Ano, mohou, ale jsou to pak už jiné noviny. Kulturní rubriky jsou odrazem představy, že noviny mají zobrazovat společnost v její celistvosti a rozmanitosti. Byly prostředkem, jak mezi těžké obory, tedy politiku a byznys, může proniknout jiný, „lehčí“ nebo snad „lidštější“ pohled na tíhu světa a života, kterou noviny přitom nesmí zamlčovat. Kultura byla v novinách přítomná ale také proto, že bez ní by obraz událostí, které noviny přinášejí, byl jaksi ochromený, neduživý a zmrzačený.

Rozhlédneme-li se po zbývajících českých denících, ty již na toto zmrzačení vlastně přistoupily. Lidové noviny jsou snad jistá výjimka, ale věřte, že není příjemné být jí v této věci.

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat