Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Peníze lijme do dobré vědy, shodli se experti

Ekonomika

  18:32
PRAHA - Pro financování vědy a výzkumu v ČR je podstatné správné nastavení systému a též hodnocení kvality, které zajistí efektivní rozdělování veřejných peněz.

Odborníci debatují o financování vědy. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Takový je názor odborníků, kteří se zúčastnili debaty LN s názvem Může si na sebe věda vydělat?. V Česku jde každoročně do výzkumu a vývoje přes 80 miliard korun (včetně firemních a unijních zdrojů), z čehož 30 miliard pochází ze státního rozpočtu. O zdroje se dělí vysoké školy, Akademie věd a další.

„Těch peněz plyne od státu relativně dost. Problém je v jejich využití,“ uvedl ve studiu LN Martin Fusek, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV. Právě to je pracoviště, které si díky základnímu výzkumu Antonína Holého a partnerství s firmou Gilead Sciences vydělalo miliardy korun za léčiva proti HIV.

„Je dobře, že se o penězích na vědu a výzkum začíná hovořit jako o investicích, ne nákladech,“ řekl Martin Bunček z Technologické agentury ČR, která státními penězi podporuje aplikovaný výzkum i spolupráci mezi akademiky a podnikatelským sektorem.

Bunček vyvracel fámy, že vyspělé státy nepodporují firemní bádání. I ony si tím „něco“ kupují. „Pocit bezpečí je také veřejná služba,“ řekl Vlastimil Šlouf z obranně-výzkumné firmy Retia.

Moderátor Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz zdůraznil, že se veřejnost stále více zajímá o to, kam a na jaký výzkum veřejné peníze jdou. Daňoví poplatníci chtějí vědět, co za to získají.

To je dle účastníků v konkrétních případech těžké změřit (byť existují ekonomické studie, jež to zkoušejí), ale platí prostá úměra, že kvalitní věda nese i skvělé objevy, vynálezy – a také peníze.

Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity, dodal, že existují mezinárodně jasná kritéria, jak rozeznat top výzkum. „Hlavně se nepokoušejme hledat nějaký lokální český recept... Výzkum má tu výhodu, že pracuje globálně a je zřejmé, kdo je kompetitivní,“ vysvětlil profesor Dvořák.

Beseda proběhla ve spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat