Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Peníze lijme do dobré vědy, shodli se experti

Ekonomika

  18:32
PRAHA - Pro financování vědy a výzkumu v ČR je podstatné správné nastavení systému a též hodnocení kvality, které zajistí efektivní rozdělování veřejných peněz.

Odborníci debatují o financování vědy. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Takový je názor odborníků, kteří se zúčastnili debaty LN s názvem Může si na sebe věda vydělat?. V Česku jde každoročně do výzkumu a vývoje přes 80 miliard korun (včetně firemních a unijních zdrojů), z čehož 30 miliard pochází ze státního rozpočtu. O zdroje se dělí vysoké školy, Akademie věd a další.

„Těch peněz plyne od státu relativně dost. Problém je v jejich využití,“ uvedl ve studiu LN Martin Fusek, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV. Právě to je pracoviště, které si díky základnímu výzkumu Antonína Holého a partnerství s firmou Gilead Sciences vydělalo miliardy korun za léčiva proti HIV.

„Je dobře, že se o penězích na vědu a výzkum začíná hovořit jako o investicích, ne nákladech,“ řekl Martin Bunček z Technologické agentury ČR, která státními penězi podporuje aplikovaný výzkum i spolupráci mezi akademiky a podnikatelským sektorem.

Bunček vyvracel fámy, že vyspělé státy nepodporují firemní bádání. I ony si tím „něco“ kupují. „Pocit bezpečí je také veřejná služba,“ řekl Vlastimil Šlouf z obranně-výzkumné firmy Retia.

Moderátor Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz zdůraznil, že se veřejnost stále více zajímá o to, kam a na jaký výzkum veřejné peníze jdou. Daňoví poplatníci chtějí vědět, co za to získají.

To je dle účastníků v konkrétních případech těžké změřit (byť existují ekonomické studie, jež to zkoušejí), ale platí prostá úměra, že kvalitní věda nese i skvělé objevy, vynálezy – a také peníze.

Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity, dodal, že existují mezinárodně jasná kritéria, jak rozeznat top výzkum. „Hlavně se nepokoušejme hledat nějaký lokální český recept... Výzkum má tu výhodu, že pracuje globálně a je zřejmé, kdo je kompetitivní,“ vysvětlil profesor Dvořák.

Beseda proběhla ve spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat