Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze vyberete telefonem. Smartphony postupně začínají nahrazovat peněženky

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Zatímco uhradit účet mobilem v obchodě či restauraci už dnes umožňuje několik bank, k výběru peněz je stále potřeba platební či kreditní karta. České banky to ale chtějí změnit. K bankomatu tak zanedlouho bude stačit přiložit telefon a zadat PIN.

Ilustrační foto foto: Air Bank

Zatím nejdál je v tomto ohledu Československá obchodní banka. Přes aplikaci NaNákupy již umožňuje vybírat prostřednictvím telefonu v bankomatech vybavených technologií NFC (zkratka pro komunikaci na krátkou vzdálenost).

Pozadu nezůstanou ani další ústavy. Podle nich jde ale až o pozdější krok při zavádění nových bezkontaktních technologií. Jejich zákazníci se tak novinky dočkají nejspíše až příští rok.

Tichá válka o bankomaty. Plaťte více za výběry, tlačí velké banky

Například Air Bank chce nejprve nabídnout placení přes mobilní telefon. „Až spustíme NFC – rádi bychom to zvládli do konce letošního roku, půjde v první řadě o placení na terminálech. Výběry z bankomatů přes mobil budou následovat až později,“ říká mluvčí Jana Karasová.

Podobně hovoří i další. „Obecně chceme podporovat výběry hotovosti z bankomatů s využitím technologie NFC – v první fázi s bezkontaktními kartami, později i s chytrým telefonem vybaveným platební kartou v mobilu,“ říká Pavel Zúbek z Komerční banky.

Zmíněná technologie umožňuje využívat k výběru i přístroje cizích bank. „V tuto chvíli je nejschůdnější, protože jde o standard, který může fungovat napříč sítěmi bankomatů i terminálů. Na bezkontaktní platby si už lidé navíc zvykli,“ říká Miroslav Lukeš, šéf karetní asociace MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko.

Výběr pomocí telefonu však zvládnou i méně vyspělé bankomaty. Takovou variantu nabízí například slovenská Tatra banka, která je sestrou tuzemské Raiffeisenbank. „Klient si v mobilní aplikaci zvolí, kolik peněz chce vybrat a jaké bankovky, aplikace mu pak vygeneruje jedinečný kód. Ten uživatel zadá do bankomatu, jenž mu vydá požadovanou hotovost,“ vysvětluje Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank. Ta zatím konkrétní termín uvedení novinky na trh nestanovila. Avizuje však, že by dala přednost bezkontaktním čipům.

Variantu, kdy klient zařídí výběr přímo v mobilní aplikaci, která mu pak vytvoří potřebný kód, zvažuje UniCredit Bank.

Míra zneužití je nižší

„Řešení umožňující výběr hotovosti z bankomatu bez platební nebo kreditní karty v letošním roce neplánujeme zavést. Do budoucna jej ale zvažujeme jako jednu z možností, kterou se u našich přístrojů vydáme. Využili bychom pravděpodobně cestu generování kódů prostřednictvím internetového online bankingu nebo mobilního smart bankingu,“ říká mluvčí banky Petr Plocek. Klient by v aplikaci nastavil účet, ze kterého se má výběr uskutečnit, zadal částku a vygeneroval kód pro použití v bankomatu.

Dosud banky při výběrech trápila z hlediska bezpečnosti především nelegálně instalovaná skimmovací zařízení, která dokážou zkopírovat údaje o platební kartě. Tato hrozba by s mobilními technologiemi odpadla. Například podle největších amerických bank, které už s novinkou začaly, je míra zneužití při bezkontaktních transakcích menší než při tradičním výběru kartou.

PRO PENÍZE S TELEFONEM

 • Technologie NFC
  Některé telefony jsou vybaveny NFC čipem (near field communication – komunikace na krátkou vzdálenost). Ty pak v případě propojení s mobilní aplikací banky umožňují vybírat z bankomatu či platit v obchodech bezdotykově.
 • Mobilní aplikace banky
  Klient si v aplikaci zvolí, kolik peněz chce vybrat, jaké bankovky az jakého bankomatu. Aplikace mu vygeneruje jedinečný kód. Ten pak uživatel zadá do bankomatu, jenž mu vydá hotovost.
 • QR kód
  Při výběru si klient zvolí variantu, kdy mu bankomat vygeneruje na obrazovce QR kód (čtvercový obrázek, který funguje podobně jako čárový kód), zákazník jej naskenuje přes svou mobilní aplikaci a po ověření aplikací si vybere požadovaný obnos.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat