Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peníze z sKarty v Coopu nevyberete. Řetězci se nelíbí podmínky

Ekonomika

  15:22
PRAHA - Na sociální kartu zatím nebude možné vybírat peníze v síti družstevních prodejen Coop. Firma se nedohodla na podmínkách služby cashback s Českou spořitelnou, která systém sKaret provozuje. Řekl to šéf řetězce Coop a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Příjemci dávek v menších obcích, kde nejsou bankomaty, se tak asi k penězům od státu dostanou obtížněji.

Platba platební kartou foto: Shutterstock

O problému bude Juračka příští týden jednat s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09). Ministerstvo podle mluvčí Táni Kozelkové ale do obchodního vztahu mezi spořitelnou a řetězcem vstupovat nebude.

ČTĚTE TAKÉ:

Řetězec se nedohodl se spořitelnou na podílu za placení služeb. Česká spořitelna si za výběr peněz na prodejně účtuje šest korun. "Za transakci neposkytnou maloobchodu ani korunu. Pro nás to znamená, že budeme nuceni zásadním způsobem zřejmě omezit nebo i zrušit tuto službu v našich prodejnách. Je pro nás zcela neúnosné, aby za tuto službu bral odměnu někdo jiný. Náš výpadek by silně poznamenal a poškodil celý dlouho připravovaný systém, zejména pak držitele karet," uvedl Juračka s tím, že doufá, že banka svůj postoj ještě zváží.

Nová sociální karta

Díky výběru hotovosti v prodejnách Coop se mohli v menších obcích, kde nejsou bankomaty, snáz dostat k penězům. Coop má po republice k dispozici téměř dva tisíce terminálů, převážně v menších obcích.

Co je sKarta?

Karty začaly počátkem týdne rozdávat úřady práce. Lidé přes ně budou dostávat třeba rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, podpory v nezaměstnanosti či dávky v hmotné nouzi. Lidé už by neměli dostávat dávky na svůj běžný bankovní účet či poštovní poukázkou, ale na nový účet k sKartě. S ní by pak peníze od státu měli vybrat z bankomatu, převést či by s ní mohli platil. Zdarma bude první vydání karty a jeden výběr z bankomatu za měsíc, za doručení poštou či výběr na přepážce se má platit.

Kozelková uvedla, že cashback je jen jednou z možností čerpání dávek. "Nejlevnější, nejvýhodnější, nejdostupnější a nejbezpečnější je pro klienta platba kartou u obchodníka," řekla. "Pokud se týká obchodního jednání mezi Českou spořitelnou a společností Coop, je to záležitost obchodního vztahu a ministerstvo do něj nevstupuje," dodala.

Podle ministerstva se ročně za rozesílání peněz díky sKartám ušetří zhruba čtvrt miliardy a příjemci prý budou mít víc možností přístupu k dávkám.

Projekt je ve zkušebním provozu, naplno by se měl rozjet od ledna příštího roku. Opozice, odbory a rada postižených novinku kritizují. Podle nich je přínosem jen pro banky. Řadu výhrad má i ombudsman. Vyzval zákonodárce, aby kvůli nim zvážili Ústavní stížnost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!