Náklady na výrobu jednoho penny se za posledních deset let zvýšily z 1,3 centu na 3,69 centu za minci, spočítalo americké ministerstvo financí.
V lednu na náklady na ražbu pencí upozornilo neoficiální oddělení Elona Muska pro vládní efektivitu (DOGE) ve svém příspěvku na X. Prezident Donald Trump následně v únoru řekl ministru financí Scottu Bessentovi, aby mince přestal razit, a označil je za „neekonomické“.
Mincovna nyní odhaduje, že zastavení výroby povede k okamžité roční úspoře ve výši 56 milionů dolarů (v přepočtu přes 1,2 miliardy korun), informovala BBC.
Hrozí zdražování
Zinkové a měděné mince, které byly jednou z prvních mincí vyrobených americkou mincovnou a v oběhu jsou od roku 1793, mají i své zastánce. Podle nich v zemi udržují nižší ceny a podporují sbírky pro charitativní organizace.
Podle deníku Wall Street Journal, který o tom informoval jako první, bude postupné vyřazení mincí znamenat, že podniky budou muset zaokrouhlovat ceny. „Potvrzujeme zprávu WSJ, že ministerstvo financí tento měsíc provedlo poslední objednávku polotovarů penny. Mincovna Spojených států bude pokračovat ve výrobě penny, dokud budou existovat zásoby jejích polotovarů,“ uvedl mluvčí ministerstva financí.
Podobné mince přestaly vyrábět i jiné země. Kanada se své mince v hodnotě jednoho centu přestala razit už v roce 2012 s odkazem na náklady na jejich ražbu a klesající kupní sílu v důsledku vyšších cen.
Menší zájem o používání hotovosti pak zapříčinil, že Velká Británie v roce 2024 nerazila žádné nové mince poté, co úředníci rozhodli, že jich je v oběhu již dost.
Britské ministerstvo financí uvedlo, že mince v hodnotě jedné pence se nevyřazují, ale vzhledem k tomu, že stále více lidí žije bezhotovostním životem, bylo několik let, kdy se žádné mince v hodnotě dvou pencí nevyráběly, uzavřela BBC.