130 let

Jaroslav Haščák | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Penta mění vlastnickou strukturu, Haščák převádí podíl na rodinu. Ze zakladatelů zůstane jen Dospiva

Ekonomika
  •   7:19
Finanční skupina Penta Investments mění vlastnickou strukturu. Jeden ze zakladatelů Jaroslav Haščák začal převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny, na rodinu. Vyplývá to z prvních zápisů v evidenci skutečných majitelů, píšou úterní Hospodářské noviny (HN). Skupina to potvrdila s tím, že o změně vlastnické struktury majitelé uvažovali již delší dobu.

Na konci roku má ze všech manažerských pozic odejít třetí největší podílník Penty Jozef Oravkin a zároveň začne jeho postupné vyplácení. Ze zakladatelů tak zůstane jako majitel jen Marek Dospiva.

Nejvyšší soud propustil spolumajitele Penty Haščáka z vazby. Neshledal pro ni důvody

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích. Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.

Spolumajitel investiční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák.
Partneři skupiny Penta. Zleva Jozef Oravkin, Eduard Maták, Marek Dospiva, Iain...

Haščák byl na Slovensku loni v prosinci obviněn z korupce a na přelomu roku strávil 30 dní ve vazbě. Hned po svém zatčení se stáhnul z výkonných funkcí ve firmě, nyní ale končí i majetkově. Firma odmítá, že by šlo o účelový krok, a zároveň upozorňuje, že Haščákovo obvinění se netýká skutků, na jejichž konci by mohlo být podezření z nekalého nabytí majetku, a tudíž jeho případné obstavení, píšou HN. Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006.

Haščák převádí podíl, který dosahuje zhruba 44 procent, na manželku. Po dokončení transakce, která může kvůli regulaci trvat několik měsíců, zůstane zcela stranou, uvedl deník. Časopis Forbes odhaduje Haščákovo jmění, které tvoří hlavně podíl v Pentě, na 1,2 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun).

Křetínský, Tkáč, Havrlant a PPF kupují Planeo Elektro. Řetězec loni utržil přes 13 miliard

Oravkin má podle šéfa komunikace skupiny Martina Danka odejít na konci letošního roku ze všech manažerských pozic a zároveň začne jeho postupné vyplácení. Jeho zhruba desetiprocentní podíl má valuaci kolem 250 až 300 milionů eur, tedy něco přes šest miliard korun. Kdo přesně bude jeho podíl přebírat, zatím není jasné. Podle HN odchází Oravkin z osobních důvodů.

Penta působí ve více než deseti evropských zemích, zastoupení má v Praze, Bratislavě a Varšavě, zaměstnává více než 43 tisíc lidí. Loni skupině Penta Investments klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody.

Penta Investments

  • Současná významná středoevropská investiční skupina začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna nebo mediální dům Vltava Labe Media.
  • Zlomovým obchodem se pro Pentu stala koupě společnosti VÚB Kupón v roce 1996. Největší investiční fond na Slovensku s hodnotou aktiv kolem devíti miliard slovenských korun (polovina se nalézala v ČR) získala asi za pětinu jeho hodnoty. Jak sama uvádí, bylo to s použitím cizích zdrojů díky fondu rizikového kapitálu z londýnské skupiny Regent. Následné transakce s podíly ve firmách daly vzniknout současné Pentě.
  • Nyní Penta působí ve více než deseti evropských zemích, zastoupení má v Praze, Bratislavě a Varšavě, zaměstnává více než 43.000 lidí.
  • Loni skupině Penta Investments klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polská retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.
  • Divize Penta Real Estate má na svém kontě 26 projektů dokončených či ve výstavbě a aktiva v hodnotě 1,1 miliardy eur. Patří k nim například pražské projekty Waltrovka, SmíchOFF, Florentinum, Churchill, Nuselský pivovar, Maison Ořechovka, bratislavské Sky Park, Bory, Digital Park či projekty ve Varšavě. Letos Penta zahájila stavbu dvou kancelářských budov u Masarykova nádraží v Praze, které navrhla zesnulá britská architektka Zaha Hadidová. Dokončení včetně úprav veřejného prostoru plánuje do poloviny roku 2023. Celkové náklady dosáhnou zhruba 2,5 miliardy korun, dalších 200 milionů půjde na rekonstrukci Masarykova nádraží.
  • Další klíčovou investicí je síť lékáren Dr. Max, s níž Penta podniká od roku 2004 a která je jedním největších řetězců svého druhu v Evropě. Loni utržily v Česku rekordních 21,1 miliardy korun, meziročně o 5,4 procenta více.
  • V roce 2005 skupina ovládla sázkovou kancelář Fortuna (původní čtyři majitelé za ni dostali 2,4 miliardy korun). Fortuna loni vstoupila na trh s on-line loteriemi. Dosud je provozovala výhradně na pobočkách.
  • Penta je aktivní také v medicíně, na Slovensku vlastní zdravotní pojišťovnu nebo síť regionálních nemocnic, zdravotnická zařízení provozuje prostřednictvím Penta Hospitals CZ také v ČR.
  • Další oblastí jsou média, kam skupina v roce 2014 výrazně vstoupila na Slovensku, kde ovládla News and Media Holding. Ve stejné době začala investovat i v ČR, vrcholem se stal nákup vydavatele regionálních Deníků v létě 2015.
  • Loni Penta Investments prodala výrobce letadel a dílů Aero Vodochody Aerospace, letos oznámila prodej společnosti Mecom Group, která sdružuje masokombináty v Maďarsku a na Slovensku a prodala svůj podíl 34 procent ve slovenském vydavatelství Petit Press. Penta Real Estate loni prodala kancelářský komplex Churchill Square u hlavního nádraží v Praze za více než čtyři miliardy korun. Mezi výrazné obchody patřil i vstup do Severomoravských vodovodů a kanalizací v roce 2003, na jejichž prodeji španělskému investorovi později firma vydělala zhruba čtyři miliardy korun.
  • Zakladateli a hlavními partnery společnosti jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák.
  • Loni v prosinci se Haščák, jehož slovenská policie obvinila z korupce, vzdal všech výkonných pozic ve skupině, zůstal ale jejím spoluvlastníkem. Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006.
  • V únoru Penta oznámila, že spoluvlastníky a členy vrcholného vedení skupiny se stávají Fabrice Dumontheil, Václav Jirků a Marián Slivovič, kteří v čele Penty doplní Marka Dospivu, Jozefa Oravkina a Iaina Childa. Naopak Eduard Maták pozice opouští.
  • V úterý 15. 6. Penta potvrdila, že Penta Investments mění vlastnickou strukturu. Haščák začal převádět svůj podíl, který dosahuje zhruba 44 procent, na manželku. Na konci roku má ze všech manažerských pozic odejít třetí největší podílník Penty Jozef Oravkin a zároveň začne jeho postupné vyplácení. Ze zakladatelů tak zůstane jako majitel jen Marek Dospiva.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás