Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penta postaví na Florenci největší kanceláře v Praze

Ekonomika

  10:38aktualizováno  12:34
PRAHA - Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší kancelářské budovy v hlavním městě. Stavba za 200 milionů eur, tedy asi 5,1 miliardy korun, má být hotová na konci roku 2013.

Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší kancelářské budovy v hlavním městě. foto: ČTK/PR

Penta dnes projekt představila na tiskové konferenci. Stavba vyroste na místě bývalého komplexu České typografie, později Rudého práva.

Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší...

 "Projekt kancelářské budovy odsouhlasil Národní památkový ústav bez větších připomínek, investora jsme jen vyzvali ke snížení výšky budovy, aby byla dodržena výšková hladina (okolních budov)," řekla mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová. Projekt by nyní měl posoudit památkový odbor pražského magistrátu, který vydává závazné stanovisko.

ČTĚTE TAKÉ:

Penta již v lokalitě dokončuje demoliční práce, letos na jaře chce začít samotnou výstavbu. Projekt s názvem Florentinum nabídne v devíti podlažích celkem 49.000 metrů čtverečních hrubé podlahové plochy kanceláří. To je přibližně stejně, kolik nabízí k pronájmu výšková budova City Tower v Praze na Pankráci. Dalších 7500 čtverečních metrů zaberou obchody a restaurace.

Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší...

"Z projektu nechceme nákupní centrum," řekl ředitel divize developmentu Penty Petr Palička. Penta již má pro budované administrativní centrum podepsané smlouvy s budoucími nájemci na několik tisíc metrů čtverečních.

Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší kancelářské budovy v hlavním městě.

Projektu ale natolik věří, že byla rozhodnutá stavět i spekulativně. V takovém případě by projekt zaplatila z vlastních zdrojů, nyní však podle Paličky skupina jedná o financování s několika bankami. "Zcela nepochybně se bude jednat o konsorcium bank," poznamenal.

Bývalá budova Rudého práva na Florenci.

Nemovitosti mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí vlastnila původně rakouská společnost S+B CEE Beteiligungsverwaltungs, která tam plánovala výstavbu víceúčelového centra. Plán ale neuskutečnila a v lednu 2010 prodala nemovitosti Pentě. Stavba je prvním developerským projektem Penty v Česku. Na Slovensku Penta vlastní 11 realitních projektů.

PENTA

Penta je středoevropská investiční skupina, založena byla v roce 1994. Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. Penta působí v řadě zemí Evropy, nejvíce investičních projektů zatím uskutečnila v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!