Středa 22. března 2023, svátek má Leona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penta vstupuje na mediální trh. Koupila vydavatele regionálních Deníků

Slovensko-cest

  9:07aktualizováno  9:29
PRAHA - Investiční skupina Penta koupila 100 procentní podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press. Získala tak největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Ve středu podepsala smlouvu s německým koncernem Verlagsgruppe Passau. Informoval o tom mluvčí Penty Ivo Mravinac. Smlouvu ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Sídlo Penty v ulici Na Příkopě v Praze foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Vydavatelství Vltava-Labe-Press

Současná akciová společnost Vltava-Labe-Press vznikla v červenci 2000 po sloučení několika vydavatelů regionálních periodik (Vltava, Labe, PNPress a Pragoprint) se společností Mír. Ustavením jednoho podniku tak vyvrcholil proces centralizace českých tištěných regionálních médií, zahájený na počátku 90. let v režii bavorského tiskového koncernu Verlagsgruppe Passau, jemuž v Německu patří například deník Passauer Neuer Presse.

Součástí akvizice je také 51 procentní podíl ve společnosti Astrosat Média, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, Tv magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

„Deníky i ostatní aktiva Vltava-Labe-Press jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech,“ uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.

Druhé nejsilnější vydavatelství

Skupina VLP je po loňské akvizici časopiseckého vydavatelství Sanoma, přejmenovaného na Astrosat Media, druhou nejsilnější vydavatelskou skupinou na tuzemském trhu. V Česku vydává 71 regionálních deníků. V roce 2013 vydavatelství vykázalo ztrátu 61 milionů korun po ztrátě 22 milionů v roce 2012. Kvůli úhradě ztráty z minulých let vlastník společnosti rozhodl o snížení základního kapitálu o polovinu na 930 milionů korun.

Redaktoři SME podali hromadně výpověď. Stáhnou ji, pokud Penta nezíská většinu

Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. „Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová. Pasovské vydavatelství bude nyní rozvíjet své aktivity v Polsku a Německu, kde zůstává zaměstnavatelem tisíce lidí. V Polsku je vlastníkem předního vydavatelství Polska Press, v Německu je vydavatelem periodika Passauer Presse.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají zhruba 35 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny v roce 2014 činila 6,7 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Skupina Penta

 • Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti.
 • Skupina vlastní aktiva v hodnotě 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard korun).
 • Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Mnichově, kyperském Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.
 • Řídící společnosti holdingu sídlí na Kypru, své aktivity v Česku a na Slovensku ovládají prostřednictvím dceřiných společností registrovaných v těchto zemích.
 • Penta je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. V jejích portfoliových společnostech pracuje více než 35 tisíc lidí.
 • Penta začínala podnikat v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Následně se zaměřila na rozvoj investic do podniků a později i na realitní development.
 • U zrodu společnosti stáli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, společníky se později stali Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko (ten později z Penty odešel a místo něho se partnerem stal Jozef Špirko). Nyní jsou partnery Dospiva, Haščák, Oravkin, Ian Child a Eduard Maták.
 • Na český trh vstoupila Penta v roce 2001. Klíčovými investicemi Penty v Česku jsou síť lékáren Dr. Max, sázková společnost Fortuna a Aero Vodochody.
 • Loni začala skupina Penta investovat do médií. Ovládla společnosti 7 PLUS, Centrum Holdings, Trend Holding a Petit Press. Mimo jiné se stala jedním z lídrů slovenského tištěného a internetového mediálního trhu.
 • Do nových projektů a modernizace portfolia firem Penta loni investovala 330 milionů eur (8,9 miliardy Kč). Největší investice směřovaly do projektů ve zdravotnictví, realitách a do Aera Vodochody. Skupina posílila ve zdravotnictví akvizicí lékárenských řetězců Apteka Mediq (Polsko), SP Diamed, Novolékárna, Harmonie (ČR), tří regionálních nemocnic a jedné polikliniky (Slovensko). Zároveň vstoupila na realitní trh v Polsku projektem kancelářského centra ve Varšavě. Prvním dokončeným realitním projektem skupiny v ČR se stalo Florentinum, moderní administrativní budova v centru Prahy. Na Slovensku Penta otevřela obchodně-zábavní centrum Bory Mall.
 • Skupině Penta Investments loni klesl čistý zisk o 30 procent na 70 milionů eur (1,89 miliardy korun). Aktiva společností, které má skupina v portfoliu, vzrostla o tři procenta na 6,7 miliardy eur (181 miliard korun).
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat