Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Penze se příští rok nad rámec zákona zvednou o 300 korun, shodla se vládní koalice

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová v poslanecké sněmovně. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na středečním jednání se na tom shodla koaliční rada vládních stran, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle propočtů ministerstva práce na plánované dodatečné navýšení bude v příštích třech letech potřeba 32,6 miliardy korun.
  20:15aktualizováno  20:38

Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na tom shodla koaliční rada vládních stran, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle propočtů ministerstva práce na plánované dodatečné navýšení bude v příštích třech letech potřeba 32,6 miliardy korun.

Penzijní fondy vydělávají, viru navzdory. Lidem se vyplatila ochota trochu riskovat

Na základě zákonných pravidel by se příští rok měly podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) starobní důchody zvednout průměrně o 458 korun. Důchodová novela, kterou zveřejnila na webu vláda, počítala dosud navíc s valorizací o 200, či 300 korun. Koalice se dnes dohodla na vyšší z těchto částek. Podle Maláčové by mohl kabinet příslušný návrh zákona schválit v pátek.

Příští rok bude na dodatečné navýšení potřeba 10,6 miliardy korun, vyplývá z materiálu MPSV. V následujících letech to bude 10,9 a 11,1 miliardy. Schillerová novinářům řekla, že dohodu zapracuje do prvního návrhu rozpočtu, který musí předložit do konce května. „Tu částku budu muset uspořit na výdajové straně,“ řekla Schillerová.

Kabinet podle ní tentokrát neuvažuje o jednorázovém příspěvku po vzoru loňského covidového bonusu 5000 korun. „To mělo jasné ekonomické důvody, tentokrát toto ve hře není,“ řekla. Rozhodnutí načasované před loňské krajské volby označovala opozice za uplácení voličů.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálné mzdy. Valorizace tak odráží zdražování za určité období i část navyšování výdělků. Částka má podle návrhu MPSV putovat do zásluhové části důchodu. Každý další rok tak při valorizaci dál o určité procento poroste.

Státní rozpočet skončil loni v deficitu 367 miliard. Letos se za první čtyři měsíce propadl o 192 miliard korun. V minusu je podle údajů ministerstva financí i systém důchodového pojištění. Na konci dubna jeho schodek činil 10,7 miliardy. Na penze se za první čtyři měsíce vybralo 170,1 miliardy korun, vyplatilo se 180,8 miliardy. Loni deficit důchodového systému dosáhl 40,6 miliardy.

Český systém penzí je silně závislý na ekonomickém cyklu. V době krizí se dostává do výrazných propadů, v čase konjunktury do mírnějších přebytků. Od roku 2010 byl v plusu jen ve dvou letech. Celkem od té doby do konce loňska výdaje na důchody překročily příjmy o 310,9 miliardy. Národní rozpočtová rada i další ekonomové opakovaně uvádějí, že by se penze měly zvedat jen podle zákonných pravidel, aby se problémy neprohlubovaly.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) prosadila vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon, i v předchozích letech. V lednu 2019 se průměrný starobní důchod zvýšil podle zákona o 600 korun a k tomu ještě o 300 korun. Loni se v lednu podle zákona přidalo v průměru 749 korun a k tomu navíc 151 korun. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci prvního čtvrtletí celkem 2,86 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Průměrná starobní penze dosáhla 15.351 korun.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat