Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reforma penzí neláká. Zapojí se do ní asi míň lidí, připustil premiér

Ekonomika

  16:04
PRAHA - Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se do důchodové reformy zapojí v nejbližších letech asi méně lidí, než vláda původně předpokládala. Druhý důchodový pilíř, do něhož bude od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů a přidat dva ze svého, bude výhodný pro polovinu obyvatel.
Spoření na důchod - ilustrační foto

Spoření na důchod - ilustrační foto foto: Shutterstock

Předseda vlády to v úterý řekl na tiskové konferenci, kde s ministryní práce představil podrobnosti reformy. Lidé nad 35 let se budou muset do konce června rozhodnout, zda se do ní zapojí.

"Realisticky připouštíme, že účast v prvním a druhém roce reformy bude nižší, než jsme počítali před rokem či dvěma," uvedl premiér. Důvodem je podle něj "obrovská negativní kampaň".

ČTĚTE TAKÉ:

Proti reformě ostře vystupují odbory i aktivisté z různých sdružení. Uspořádali proti ní a vládě už několik akcí. Dopravní odbory na protest proti vládním reformám před rokem zorganizovaly stávku. Lídři opoziční ČSSD uváděli, že po vyhraných volbách a sestavení své vlády reformu zruší. Nová pravidla spoření na důchody se nelíbila ale ani některým odborníkům.

Vyplatí se to polovině lidí, tvrdí premiér

Podle premiéra vláda nepočítá s tím, že by při nezájmu o reformu prosazovala nějaké pobídky či sankce. "Každému lze doporučit myslet na zadní kolečka a odkládat si peníze na stáří," podotkl premiér. Podle něj bude vstup do druhého spořicího pilíře výhodný pro 50 procent obyvatel.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI se vstup do druhého pilíře vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Výhodnější je pro bohatší.

Podle předsedy vlády je reforma penzijního systému nutná, aby byl udržitelný. Společnost stárne a seniorů přibývá.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat