Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penzijní společnosti uzavřely 4624 smluv o vstupu do 2. pilíře

Ekonomika

  11:31
PRAHA - Penzijní společnosti uzavřely od začátku ledna 4624 smluv s lidmi, kteří se rozhodli vstoupit do druhého pilíře penzijního systému. Ve druhé polovině ledna přibýval počet uzavřených smluv rychleji než na začátku měsíce, informovala dnes na tiskové konferenci Asociace penzijních fondů, která vychází z informací od všech penzijních společností na trhu.
Spoření na důchod - ilustrační foto

Spoření na důchod - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Začátek měsíce byl přesně podle očekávání vlažnější, ale postupně se počet uzavřených smluv zvyšuje stále rychleji. Do půlky ledna nabízely druhý pilíř pouze penzijní společnosti nebo jejich mateřské banky, teprve ve druhé polovině měsíce začala ČNB postupně registrovat zástupce pojišťoven a další zprostředkovatele, kteří začnou prodávat až během února," uvedl prezident Asociace penzijních fondů a ředitel penzijní společnosti ČSOB Karel Svoboda.

Probíhají schůzky

Do druhého pilíře podle něj vstoupí během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion. Během ledna začaly penzijní společnosti zvát klienty na první informační schůzky. Každá z nich jich už má za sebou několik tisíc, protože lidé prý mají o informace velký zájem.

"Je třeba si uvědomit, že jde o rozhodnutí na celý život, a taková rozhodnutí se neuzavírají na prvních schůzkách. Počet smluv poroste rychleji hlavně v příštích měsících," dodal Svoboda.

Lidem chybí informace

Uzavřené smlouvy odesílají penzijní společnosti do Centrálního registru smluv, který je postupně začíná evidovat. Zkušenosti prodejců a telefonních operátorů penzijních společností ale ukazují, že lidem chybí základní informace o české penzijní reformě. Podíl zájemců o vstup podle různých průzkumů koncem loňského roku klesl pod deset procent.

O důchodové reformě čtěte zde:

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.

Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi zhruba pět milionů Čechů.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.