Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi předčasně utíkají od penzijního spoření. Potřebují peníze na běžný život, vyplacení ale něco stojí


Penzijní spoření - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Lidé mají kvůli inflaci hlouběji do kapsy, na krku najednou dražší hypotéku či nutnost udělat opatření pro snížení spotřeby energií. A tak rostoucí počet z nich ukončuje své spoření na stáří v penzijních fondech předčasně, před dovršením 60 let. I za cenu, že někteří musejí státu vrátit část peněz.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Co vám ve škole neřekli o důchodech?

Šéfkomentátor Petr Kamberský v sedmidílné minisérii vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery.

Serveru Lidovky.cz to potvrzují manažeři fondů i Asociace penzijních společností ČR (APS ČR). „Především v souvislosti s obtížnější ekonomickou situací zaznamenáváme v uplynulých měsících vyšší počet předčasných výběrů penzijního spoření (takzvané odbytné), než je tomu obvykle.

Stále se ale jedná o minoritní počty – za měsíc je takto ukončeno zhruba jedno promile z aktivních smluv,“ konstatuje Petr Brousil, místopředseda představenstva Generali penzijní společnost, která je s více než milionem účastníků největší na trhu.

Jedno promile, kdy peníze vybírají lidé, kterým ještě nebylo 60 let, takže nesplnili jednu z podmínek, platí pro celý trh penzijních fondů. Podle APS ČR ke zrušení spoření na stáří přistupuje měsíčně asi 3,5 tisíce lidí z celkem 4,4 milionu klientů penzijních fondů. V ČSOB Penzijní společnosti, jednom z největších správců penzijních úspor v zemi, loni předčasně ukončilo smlouvu necelých 10 tisíc účastníků, tedy o dva tisíce více než v předchozím roce.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...