Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi předčasně utíkají od penzijního spoření. Potřebují peníze na běžný život, vyplacení ale něco stojí


Penzijní spoření - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Lidé mají kvůli inflaci hlouběji do kapsy, na krku najednou dražší hypotéku či nutnost udělat opatření pro snížení spotřeby energií. A tak rostoucí počet z nich ukončuje své spoření na stáří v penzijních fondech předčasně, před dovršením 60 let. I za cenu, že někteří musejí státu vrátit část peněz.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Co vám ve škole neřekli o důchodech?

Šéfkomentátor Petr Kamberský v sedmidílné minisérii vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery.

Serveru Lidovky.cz to potvrzují manažeři fondů i Asociace penzijních společností ČR (APS ČR). „Především v souvislosti s obtížnější ekonomickou situací zaznamenáváme v uplynulých měsících vyšší počet předčasných výběrů penzijního spoření (takzvané odbytné), než je tomu obvykle.

Stále se ale jedná o minoritní počty – za měsíc je takto ukončeno zhruba jedno promile z aktivních smluv,“ konstatuje Petr Brousil, místopředseda představenstva Generali penzijní společnost, která je s více než milionem účastníků největší na trhu.

Jedno promile, kdy peníze vybírají lidé, kterým ještě nebylo 60 let, takže nesplnili jednu z podmínek, platí pro celý trh penzijních fondů. Podle APS ČR ke zrušení spoření na stáří přistupuje měsíčně asi 3,5 tisíce lidí z celkem 4,4 milionu klientů penzijních fondů. V ČSOB Penzijní společnosti, jednom z největších správců penzijních úspor v zemi, loni předčasně ukončilo smlouvu necelých 10 tisíc účastníků, tedy o dva tisíce více než v předchozím roce.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!