Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GARNRY: S&P 500: Dividendy se opět vrátili k rostoucí trendové linii

Ekonomika

  7:00
Růst dividend společností, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P 500, se v důsledku úvěrové krize dostal ve vztahu k rostoucí trendové linii na historické minimum.
Americké dolary (ilustrační foto)

Americké dolary (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Odraz ode dna na globální ekonomické scéně ale nyní způsobil, že se dividendy společností v tomto indexu znovu přibližují k rostoucí trendové linii, přičemž od března 2010 byl zaznamenán nárůst o 54 procent.

Dividendy jsou naprosto zásadní pro návratnost akcií amerických firem

Oproti minulému roku dividendy vzrostly o 19,3 procent a od března 2010, tedy ode dna hospodářského cyklu, stoupaly průměrně ročně o 15,1 procent. Je to známkou toho, že americké firmy začínají věřit v oživení globální ekonomiky. Tímto výrazným obratem se dividendy dostaly opět k rostoucí trendové linii (viz graf níže), jejíž hodnoty převedené na roční průměr od roku 1970 činily 5,7 procent.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Růst dividend je velmi dobrým znamením ze dvou důvodů:

  1. Jsou vypláceny v hotovosti, jsou tedy důkazem reálných peněžních toků společností.
  2. Společnosti se rozhodnou vyplácet vyšší dividendy, když věří, že jejich příjmy porostou. Znamená to tedy, že se společnosti shodují v názoru na očekávaný hospodářský výsledek.

Abychom pochopili význam dividend, je třeba se podívat na celkovou návratnost akcií v indexu S&P 500 od roku 1970. Ta včetně reinvestovaných dividend v tomto období činila 10,1 procent (převedeno na roční průměr za toto období), v porovnání s 6,8 procenty samotných změn ceny akcií (bez reinvestovaných dividend).

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Rozložíme-li celkovou návratnost na změnu ceny akcií a násobný efekt reinvestování dividend, uvědomíme si, jak jsou dividendy důležité. Z celkové návratnosti akcií společností v indexu S&P 500 činí čistá změna ceny akcií 26,5 procenta návratnosti, zbytek představuje násobný efekt reinvestování dividend.

Autor: