Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pětitisícovka dostává novou podobu, padělatelé se zapotí

Ekonomika

  11:06
PRAHA - Česká národní banka uvolní 1. prosince do oběhu novou pětitisícikorunovou bankovku doplněnou o nové a zdokonalené ochranné prvky. Důvodem je zastaralost původní verze bankovky, která ale nadále zůstává v platnosti.

Nový vzor pětitisícové bankovky byl představen 30. listopadu na tiskové konferenci v sídle České národní banky v Praze foto: ČTK

 Na dnešní tiskové konferenci to uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

"Nové ochranné prvky bankovky 5000 korun patří ke světové špičce," uvedl Řežábek. Upravená pětitisícovka přitom není první takto vylepšenou bankovkou.

Letos v dubnu vydala ČNB zdokonalenou pětistovku, loni v dubnu vydala novou tisícikorunu, a v červenci roku 2007 bankovku v hodnotě 2000 korun. Pětitisícovka je v pořadí čtvrtou bankovkou, která nese podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

"V současnosti nepřipravujeme inovaci pro bankovky v hodnotě 200 Kč a 100 Kč. Ale není vyloučeno, že k tomu za nějakou dobu dospějeme," uvedl Řežábek.

Zdokonalený proužek
Mezi zdokonalené prvky patří například ochranný proužek, který je nově širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB.

Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. Vodoznak Tomáše Garrigua Masaryka, který je viditelný proti světlu, byl doplněn bíle provedeným číslem 5000 a motivem sedící orlice.

K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce na ultrafialové záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že ČNB vydává a bude do oběhu pouštět pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků centrální banka nezveřejňuje.

Nejméně četná bankovka
Pětitisícovka je společně s padesátikorunou nejméně četnou bankovkou. Bankovky v hodnotě 50 a 5000 korun byly loni zároveň nejméně padělané bankovky.

Ke konci října bylo v oběhu 24,3 milionu kusů pětitisícovek. Nejpočetnější je tisícikoruna s téměř 128 miliony kusů. Celkem bylo ke konci října v Česku v oběhu přes tři miliardy korunových bankovek a mincí.

První papírové peníze se objevily na českém území v roce 1762, kdy se za vlády Marie Terezie uskutečnila nejen peněžní reforma týkající se mincí, ale kdy byly zavedeny i bankocetle a uskutečnila se jejich emise Vídeňskou městskou bankou.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat