Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Petr Kellner začínal s úvěrem za miliony. Teď největší česká investiční skupina PPF vydělává miliardy

Investiční společnost PPF vyvěsila na svém sídle v pražských Dejvicích černou vlajku. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Velký fenomén. Tak označil zesnulého zakladatele skupiny PPF Petra Kellnera někdejší generální ředitel sklárny Sklo Union Teplice Štěpán Popovič. Říká se, že tento úspěšný sklářský manažer, díky kterému se z liberecké sklárny stala součást nadnárodního koncernu, Kellnerovu PPF v podstatě „udělal“.
  5:00

Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. Zahynul v havarovaném vrtulníku na Aljašce

Není to úplně přesné, hlavou a motorem dnes největší české investiční skupiny, ovládající mobilního operátora O2, finanční instituce Air Bank a Home Credit i plzeňskou Škodu nebo televizi Nova, byl sám Kellner. Muž, jejž po víkendové tragické smrti zastoupil další dlouholetý akcionář, byť s minimálním podílem – Ladislav Bartoníček.

Skutečností ale je, že palivo pro start budoucího impéria dodal teplický Sklo Union. Respektive půjčku několika desítek milionů korun, kterou sklárna díky Popovičovi v roce 1991 poskytla pro vznikající Správu prvního privatizačního fondu (později PPF) začínajících podnikatelů a prodejců kopírek Petra Kellnera a Milana Vinklera.

„Pana Kellnera jsem poprvé potkal v roce 1991. Říká se, že šikovní lidé jsou o krok napřed. On byl tehdy už o tři kroky vepředu. Povedlo se mu založit privatizační fond a byl člověkem, který věděl, jak by měla vypadat a fungovat investiční společnost. V té době to nevěděl vůbec nikdo. Pro mě je Petr Kellner opravdu velký fenomén,“ popsal Popovič Kellnera před pěti lety v rozhovoru pro LN. Kellnerův život vyhasl v sobotu, o dvacet let starší Popovič zemřel předloni v červnu.

Z nuly k miliardám

Z PPF se stal kolos, který vydělal v roce 2019 čistého více než jednu miliardu eur (přes 26,2 miliardy korun), celkový objem aktiv dosáhl 48,6 miliardy eur (přes 1,27 bilionu korun) a ve 24 zemích tří kontinentů zaměstnával téměř 135 tisíc lidí, z toho v Česku 14 tisíc.

Kovbojská cesta k miliardám. Jak Kellner vybudoval své byznysové impérium

Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládal 98,93 procenta PPF. Časopis Forbes ho už 15 let řadil mezi nejbohatší lidi na světě, v Česku vedl žebříček hodnotou majetku ve výši 293 miliard korun s velkým odstupem před druhým Radovanem Vítkem (86 miliard korun) a třetím Danielem Křetínským. „Není to nejdůležitější,“ vyjádřil se před lety v rozhovoru pro MF Dnes jinak nemluvný a v soukromí uzavřený Kellner k podobným žebříčkům.

Porovnávání nejbohatších Čechů ale není ani v tuto chvíli podstatné. Mnohem důležitější je, kdo ve skupině převezme Kellnerovy pravomoci a vůdčí roli. Bylo jasné, že PPF jako přední finanční skupina musí mít pro takové situace nouzový scénář.

Smuteční vlajka na budově PPF.
Smuteční vlajka na budově PPF v Dejvicích.

Mluvčí PPF Jitka Tkadlecová včera uvedla, že řízením veškerých aktivit ve skupině byl pověřen jeden z akcionářů Ladislav Bartoníček. Ten – podobně jako třetí podílník Jean-Pascal Duvieusart – drží 0,535 procenta akcií. „PPF bude pod vedením Ladislava Bartoníčka pokračovat ve svých investičních projektech v souladu s plány a vizemi, které se svým týmem spolupracovníků vytvořil Petr Kellner,“ uvedla mluvčí.

PPF měla pod vedením Kellnera za sebou neskutečně mnoho zásadních rozhodnutí a klíčových událostí, které skupinu přivedly tam, kde dnes je. Jenže je tu i rozdělaná „práce“ na dalších klíčových projektech, jež Kellner připravoval, a ta musí bez prodlení pokračovat.

Tím největším je chystané spojení bankovního sektoru PPF s Monetou Money Bank, obchodovanou na burze. Spolu s podílem, který vlastnila před odkupem, by po vypořádání skupina PPF vlastnila celkem 28,36procentní podíl v Monetě. Cena za odkoupené akcie by mohla dosáhnout více než 11 miliard korun.

Od pojišťovny po TV Nova

Pro Kellnera byly finanční transakce v bankovním sektoru základem pro budování celé PPF. Platilo to zejména při ovládnutí České pojišťovny v polovině devadesátých let. 

Spekulovalo se tehdy, i když bez jediného důkazu, že Kellnerovi k tomu dopomohl tehdejší ministr financí Ivan Kočárník. Pojišťovnu už ale začala privatizovat předchozí Pithartova vláda a Kočárník ve své následné éře jakékoliv zvýhodnění investiční skupiny odmítl.

Českou pojišťovnu Kellner později vložil do společného podniku s italskou pojišťovnou Generali, která po čase podíl PPF odkoupila. PPF měla také dočasně podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) či v loterijní společnosti Sazka.

Současný majetek skupiny čítá desítky firem, včetně třeba Home Creditu, největšího nebankovního poskytovatele půjček na světě. Do finančního sektoru PPF patří ze známějších také Air Bank.

LÉKO: Kellner žil naplno, jeho nápady budou chybět. PPF najednou nemá krále ani korunního prince

Skupina ovládá rovněž mobilního operátora O2, včetně pražské O2 areny, biotechnologickou společnost Sotio, zaměřenou na výzkum a vývoj nových léčebných postupů v oblasti onkologie, v Plzni strojírny Škoda Transportation včetně několika jejich dceřiných společností nebo dodavatele datových a internetových služeb ČD-Telematika. K posledním akvizicím patří mediální skupina CME s televizí Nova.

Do portfolia PPF ale mimo jiné patří z dřívějška také společnost CzechToll, která se podílí na provozování systému mýta, nebo podíly v internetovém vyhledávači Heureka a e-shopech, jako je Mall.cz, CZC.cz nebo Košík.cz.

Autor: