Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Piloti Lufthansy opět stávkují. Problémy mohou potkat i Prahu

Lufthansa (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lufthansa (ilustrační foto). | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Piloti největší německé letecké společnosti Lufthansa v úterý vstoupili do třináctého kola stávek v rámci rok a půl trvajícího sporu, který s vedením aerolinií vedou o mzdy a důchody. Stávka má být dvoudenní, odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ale v úterý nevyloučil, že ji prodlouží.

Ve středu by stávka mohla zasáhnout i lety mezi Prahou a Německem. Komplikace na pražském letišti zatím hlášeny nejsou, uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková.

Na středu je z pražského Letiště Václava Havla plánováno deset párů letů Lufthansy do Frankfurtu a Mnichova. Žádný z nich zatím odřeknut nebyl, řekla v úterý Janoušková. Situace se ale může změnit.

Stávka, která má trvat do úterní půlnoci, se zaměřuje na dálkovou a nákladní přepravu. Lufthansa zrušila 84 mezikontinentálních spojů z Mnichova, Frankfurtu a Düsseldorfu a do těchto tří destinací, což je asi polovina celkového počtu. Zbylých 90 letů přepravce zajišťuje s pomocí dobrovolníků z řad nestávkujících pilotů. Firma také hodlá uskutečnit všech sedm plánovaných nákladních letů.

Ve středu budou stávkovat jiní

Středeční čtyřiadvacetihodinová stávka má zasáhnout lety na krátké a střední vzdálenosti, včetně spojení provozovaných nízkonákladovou divizí Germanwings. Přehled letů, které budou zrušeny a mezi nimiž mohou být i spojení s Prahou, zatím firma nevydala. Celkově Lufthansa provozuje denně přes 1500 letů.

Odbory chtějí nyní vystupňovat tlak na vedení Lufthansy. „Nemůžeme vyloučit další stávky tento týden,“ řekl mluvčí odborů VC Markus Wahl. „Stávky jsou možné i v následujících týdnech,“ citovala mluvčího agentura Reuters.

„Jsme připraveni vydržet“

Lufthansa však dala najevo, že nátlakové akci pilotů neustoupí. „Jsme rozhodnuti vydržet... Piloti jdou špatnou cestou,“ řekla mluvčí Lufthansy. Firma podala u dvou německých soudů žádost o zastavení stávky soudním příkazem.

Do sporu se minulý týden vmísil odborový svaz UFO, který zastupuje palubní personál. Řekl, že stávky žádné řešení nepřinesou a že už vedly ke ztrátě pracovních míst.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let, aby snížily náklady, a mohly tak lépe konkurovat diskontním přepravcům v čele s irskou společností Ryanair.

Zhoršení vztahů

Vztahy mezi odborovým svazem, který zastupuje kolem pěti tisíc pilotů Lufthansy a Germanwings, a vedením se minulý týden opět zhoršily, když zkrachovaly rozhovory o nové kolektivní smlouvě. Mluvčí odborů Wahl prohlásil, že vedení Lufthansy neprojevilo žádnou ochotu k nalezení dohody, a poznamenal, že další stávky pilotů jsou nyní v podstatě možné každý týden.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců stávkovali již dvanáctkrát, a způsobili tak podniku finanční újmu kolem 330 milionů eur (8,9 miliardy korun). Protesty v minulosti zasáhly i letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...