Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pirát o 'českém WikiLeaks': Lidé se budou ještě hodně divit

Ekonomika

  18:45
PRAHA - Česká pirátská strana bude zveřejňovat, stejně jako WikiLeaks, kontroverzní dokumenty. Na internetových stránkách Pirateleaks.cz se ale zaměří na česká ministerstva. Je možné, že se lidi budou ještě hodně divit, řekl v rozhovoru člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek.

Logo severu WikiLeaks foto: Reuters

V jaké stádiu projekt nyní je?
Pracujeme na webové stránce, tu už máme z větší části připravenou. Bude hostovat dokumenty, které dostaneme nebo sami získáme přes naše zdroje a informátory, a také tam bude takzvaný babybox pro soubory. To bude anonymní způsob, kam člověk bude moct odložit nějaký dokument, my ho vyhodnotíme a popřípadě ho zakomponujeme do té stránky.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jaké zdroje se budete soustředit?
Celé to stavíme na tom, že chceme našim zdrojům zaručit anonymitu. V tomto ohledu jsme regulérní novináři, oni také své zdroje neprozrazují.

Co vlastně touto internetovou stránkou sledujete?
Nejde nám o komentování věcí. My chceme zprostředkovat primární zdroje, jako se to děje u WikiLeaks. WikiLeaks akorát publikuje materiály, které jsou autentické a novináři si z nich vyberou ty, které mají potenciál na nějakou kauzu nebo zajímají veřejnost.

Věříte, že se dostanete k zajímavým dokumentům?
Budou zajímavé, už máme některé připravené. Ale ta idea je spíš obecnější. Nejde nám o to ukázat nějaké konkrétní informace a udělat okolo z toho velkou kauzu, chceme aby se stalo z otevřenosti téma.

Což tak podle vás v současné době není...
My tady máme zákon o svobodném přístupu k informacím a ten zákon říká, že všechny informace, které si od ministerstva nebo nějakého úřadu člověk vyžádá, tak musí to ministerstvo dát na internet. A tuhle povinnost ministerstva prakticky vůbec neplní. Proto my chceme suplovat tento nedostatek.

Překvapí podle vás v České republice ještě vůbec někoho, když se dozví, že se někde na ministerstvu něco neobvyklého děje?
Je možný, že se lidi budou ještě hodně divit.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat