Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Píšete jako Hemingway, nebo King? Internetový server vám to prozradí

Ekonomika

  15:30
NEW YORK - Pro kohokoli, kdo si kdy myslel, že v jeho či její próze dřímá Charles Dickens, nabízí nový internetový server odpověď. Stránka I Write Like (Píšu jako) funguje na jednoduchém principu: Do okénka zkopírujte několik odstavců svého psaní v angličtině, klikněte na "analyzovat" a - šup! Dostanete výsledek, který vám sdělí, že píšete jako Stephen King nebo Ernest Hemingway.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Nový server se stal v posledních dnech hračkou, s níž začala laškovat nejen internetová blogosféra. Server Gawker například zkusil do okénka zkopírovat přepis jednoho z telefonátů herce Mela Gibsona, které unikly na veřejnost v souvislosti s jeho mediálně propíraným a skandály provázeným rozchodem s přítelkyní Oksanou Grigorjevovou. Výsledek? Kanadská spisovatelka a feministická aktivistka Margaret Atwoodová.

List The New York Times zas prověřil slavné romány, jako je například Bílá velryba. Zjistil přitom, že Herman Melville nepsal jako on sám, ale spíš jako slavný hororový autor Stephen King. A také sama Atwoodová zkusila, jestli má tak osobitý rukopis, aby ji server poznal - a i ona zjistila, že je tak trochu "kingoidní".

Jakkoli server I Write Like může vypadat jako letní špás anglického
profesora na prázdninách, ve skutečnosti ho vytvořil sedmadvacetiletý ruský programátor Dmitrij Čestnych, který nyní žije v Černé Hoře. "Chtěl jsem, aby to byla vzdělávací záležitost, která zároveň lidem pomůže psát lépe," říká Čestnych, který mluví velmi dobře anglicky.

Kvalita bude stoupat
Do srovnávacího systému, který funguje na stejném principu jako třeba protispamové filtry, Čestnych nahrál díla zhruba padesáti autorů - tři knížky na každého. To vysvětluje některé nedostatky; systém nemohl poznat Melvilleho, protože ten v něm nahraný není. Omluvou autora softwaru je to, že nikdy nepředpokládal, že by jeho server mohl mít takový úspěch. Nyní chce zvýšit jeho přesnost zahrnutím většího počtu knih a připojením percentuálního vyjádření shody.

Lady Gaga jako Shakespeare
Zatím se u serveru I Write Like dá příjemně bavit. Červnový projev
amerického prezidenta Baracka Obamy v Oválné pracovně? Autor románu Nekonečný žert David Foster Wallace. Text písně Lady Gaga Alejandro? William Shakespeare. A zadáte-li do okénka anglické citáty bývalého českého prezidenta, dramatika Václava Havla, zjistíte, že píše jako... Howard Phillips Lovecraft, americký spisovatel a básník z přelomu století, který kombinoval fantasy, science fiction a horory v žánru zvaném Weird Fiction.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat