Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pivo podraží. Prazdroj zvýší ceny balených i čepovaných ležáků, zřejmě zdraží i Budvar či Bernard

Ekonomika

  15:28aktualizováno  20:05
PLZEŇ/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Plzeňský Prazdroj od 1. října zvýší ceny některých piv v průměru o 3,7 procenta. Zdražení se dotkne především balených i čepovaných ležáků, které na trhu patří k dražším pivům. Ceny výčepních piv v sudech a tancích se nemění. Budějovický Budvar zvedne zřejmě příští rok ceny piva, které nabízí v takzvaných promočních akcích v obchodech při slevových akcích. Se zdražením piva počítá v nejbližších týdnech a měsících pivovar Bernard. Zdražování nevylučuje ani pivovar v Náchodě či brněnský pivovar Moravia.

Plzeňské a další čepovaná piva mají v hospodách těžký život. Podíl prodeje sudového piva klesá v celém Česku. foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

Informaci o zvýšení cen získala ČTK od některých největších odběratelů, kterým pivovar změnu začal v těchto dnech oznamovat. Následně zdražení potvrdila mluvčí pivovaru Jitka Němečková. Prazdroj tak podle ní reaguje na zvyšující se náklady.

Prazdroj vloni utržil 12 miliard korun, vzrostl prodej prémiových piv i nových nápojů

Prazdroj naposledy zdražoval loni v říjnu o 3,1 procenta, ale pouze balená piva. Ceny čepovaných piv se dva roky neměnily. Změnu cen největšího českého pivovaru v minulosti kopírovala většina tuzemských pivovarů.

Ležáky v lahvích a plechovkách i čepované od října zdraží zhruba o korunu, Pilsner Urquell o 1,50 Kč za půllitr. Ceny jedenáctistupňových piv se zvednou asi o 60 haléřů za půllitr. Ceny výčepních piv v sudech a tancích se nemění, u balených desítek se zvednou pouze u některých značek. Cena nejpopulárnějších desítek Gambrinus a Radegast a také ciderů zůstane na současné úrovni.

Prazdroj loni prodal v ČR a v cizině rekordních více než 11 milionů hektolitrů piva, meziročně téměř o tři procenta více. Odbyt v zahraničí přesáhl čtyři miliony hektolitrů a meziročně se zvýšil o osm procent. Tuzemské prodeje činily sedm milionů hektolitrů piva.

Plzeňský Prazdroj bude vařit o třetinu více piva, za rok tak vyprodukuje 3,5 milionu hektolitrů

Zdražení je reakcí na zvyšující se náklady, uvedla mluvčí pivovaru. Podle ní rostou ceny vstupních materiálů, zvyšují se zejména náklady v dopravě a logistice - především u externích dodavatelů, kteří do svých služeb promítají i zvyšující se mzdy. „Zohlednit musíme i vysoké investice, včetně již naplánované stavby nové linky na plechovky v Nošovicích a loňských i letošních investičních akcí, které jsme realizovali. Dohromady jde o více než 1,2 miliardy korun, které směřovaly zejména do výroby ležáků,“ řekla Němečková.

Cílem Prazdroje je také cenově odlišit desítistupňová, jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva, dodala. „Platí to zejména pro obchody, kde ceny piv v posledních mnoha letech víceméně stagnují,“ uvedla.

Ceny navýší i další pivovary

Zdražení svých výrobků chystají kromě Plzeňského Prazdroje také některé další pivovary v Česku. Se zvýšením cen v nejbližších týdnech a měsících počítá humpolecký pivovar Bernard. Zdražovat bude také pivovar v Náchodě či brněnský pivovar Moravia. Jako důvod pivovarníci uvádějí stoupající ceny surovin. Plzeňský Prazdroj v pátek potvrdil, že od 1. října zvýší ceny některých svých piv v průměru o 3,7 procenta. Výhledově zřejmě zdraží některá svá piva Budějovický Budvar.

Zdražení svých produktů zvažuje náchodský pivovar Primátor, který je největším v Královéhradeckém kraji. Ředitel pivovaru Josef Hlavatý v pátek řekl, že by k tomu mělo dojít ještě letos. „Zdražovat budeme, otázka je odkdy a o kolik. Určitě to ale nebude k 1. říjnu,“ řekl Hlavatý. Podle něj to souvisí s rostoucími náklady. „Zvažujeme, že do konce roku přistoupíme k úpravě cen. Klíčové suroviny letí nahoru, nevíme ale ještě, jaké budou ceny sladu, chmele, takže vyčkáváme. Mělo by jít o zdražení v řádech desítek halířů. Zdražení u silnějších piv je zpravidla vyšší a u slabších nižší,“ řekl Hlavatý. Náchodský pivovar se profiluje jako výrobce speciálních piv. Jeho výstav se pohybuje nad hranicí 130 000 hektolitrů ročně.

Nedostatek ječmene, špatná úroda chmele i nárůst mezd

Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, který je největším výrobcem piva na Vysočině, počítá se zvýšením cen v nejbližších týdnech a měsících. Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Mikuláška to bude kvůli rostoucím nákladům způsobeným situací na trhu. „Nedostatek sladovnického ječmene, špatná úroda chmele, nárůst mezd,“ řekl v pátek k důvodům zdražení. Mikulášek dále uvedl, že v jakém termínu a v jaké výši zdražení bude, zatím nebylo stanoveno.

Problém s rostoucími náklady řeší také brněnský pivovar Moravia. „Pravděpodobně nás zdražení čeká také. Nejspíš se dotkne lahvového piva, sudového nejspíš zatím ne, jasněji bude tak za měsíc,“ řekl  vrchní sládek pivovaru Jan Grmela. Zdražování by se podle něj mělo pohybovat v jednotkách korun.

Jó, smíchovská hospoda, láká herec Čermák na Staropramen. Spot přitom vznikl na Vinohradech

Ceny piva prodávaného v obchodech při slevových akcích zřejmě příští rok zvedne Budějovický Budvar. Ředitel Budvaru Petr Dvořák  řekl, že nejde reakci na zdražení cen piv Plzeňského Prazdroje, ale o následek toho, že ceny v takzvaných promočních akcích byly příliš nízké.

O případném zdražení zatím nerozhodl pivovar Svijany, který je největším pivovarem v Libereckém kraji. „Analyzujeme situaci a čekáme na výsledky jednání o cenách surovin,“ řekl na dotaz Luboš Spálovský, mluvčí společnosti, která patří do desítky největších pivovarů v zemi.

S případnou úpravou cen vyčkává také přerovský pivovar Zubr. „Ohledně cenové strategie pro rok 2019 zatím nebylo rozhodnuto, řekl ředitel pivovaru Tomáš Pluháček.

Další z velkých českých pivovarů, pražský Staropramen, zatím nezdražuje. „Nicméně pro naše rozhodování o cenách budou zásadní finální informace o letošní úrodě po sklizni chmele a ječmene,“ uvedl mluvčí Staropramenu Pavel Barvík.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!