Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonci koupili Prazdroj a další značky za 200 miliard. Jejich nabídka přebila PPF

Ekonomika

  8:31aktualizováno  9:05
PRAHA - Japonský pivovar Asahi Group Holdings se dohodl na koupi Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek společnosti SABMiller za 7,3 miliardy eur (197, 3 miliardy korun). Oznámila to firma.

Plzeňské a další čepovaná piva mají v hospodách těžký život. Podíl prodeje sudového piva klesá v celém Česku. foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

Nákup východoevropských značek je pro pivovar Asahi největší akvizicí v jeho dosavadní historii, informovala dnes agentura Reuters.

Potvrdily se tak informace, které server Lidovky.cz přinesl v pondělí večer. Největší pivovarnický byznys mnoha posledních let v Evropě se odehrál bez české účasti. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a J&T v čele s Patrikem Tkáčem podle informací LN vypadly z úzké skupiny zájemců o koupi Plzeňského Prazdroje a jeho sesterských středoevropských pivovarů.

Klíčovou ránu v soutěži zasadil konkurenční japonský pivovarnický gigant – skupina Asahi. „Ze hry o Prazdroj a další aktiva SABMilleru ve střední Evropě byly PPF a J&T vyloučeny. Nabídka, se kterou přišla japonská skupina, byla vyšší a to rozhodlo,“ uvedl v pondělí zdroj LN, který má blízko k jednání o prodeji Prazdroje.

Hra o miliardy eur

V celé transakci se přitom jedná o závratné sumy. Největší pivovarnický koncern světa AB InBev převzal letos (po loňské dohodě) za 79 miliard liber (2,5 bi lionu korun) dvojku světového trhu SABMiller, do které spadal mimo jiné také Prazdroj, maďarský pivovar Dreher, rumunský Ursus, polská Kompania Piwowarska a slovenský Topvar.

Právě tato aktiva ale nemohl kvůli významnému postavení na trhu a antimonopolním regulím Evropské komise nový majitel převzít a musel je prodat. Už dříve se spekulovalo, že za celou středoevropskou skupinu pivovarů SABMilleru může AB InBev inkasovat v přepočtu 135 až 190 miliard korun.

V Česku se jedná o nejsledovanější pivovarnický byznys od dob, kdy před 17 lety banka Nomura prodala největšího českého výrobce Plzeňský Prazdroj jihoafrickému (a posléze jihoafricko-americkému) koncernu SABMiller.

SABMiller udělal do dnešního dne z pivovarů v Plzni, Nošovicích a Velkých Popovicích, kterým dohromady patří necelá polovina českého trhu s pivem, vysoce ziskový a akcionářům přínosný podnik. Loni skupina, jež dohromady i s licenční výrobou v Rusku prodala v Česku i v zahraničí deset milionů hektolitrů (dvě miliardy půllitrů) piv, vyplatila ak cionáři dividendu 3,38 miliardy korun. V tom je i zisk za fiskální období končící 31. březnem 2015 ve výši 2,8 miliardy korun.

Prazdroj a s ním i další pivovary v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku musí AB InBev po ovládnutí SABMilleru prodat kvůli hrozící dominanci na některých trzích.

Asahi posiluje v Evropě

Pivovarnická skupina Asahi byla považována za favorita výběru kupce nejen nabídnutou cenou, která přesahuje i dosavadní odhady analytiků, ale i proto, že od AB InBev už koupila i jiná evropská aktiva SABMilleru – italský pivovar Peroni a nizozemský Grolsch. A chce evidentně dál posílit své pozice v Evropě.

Zájemců ale byla původně celá řada. Agentura Reuters uvedla v listopadu, že mezi těmi, kdo podal předběžnou nabídku ke koupi, je kromě japonského pivovaru Asahi také česká PPF a některé zahraniční finanční fondy a konsorcia.

Další zprávy hovořily také třeba o zapojení fondu miliardáře Oldřicha Šlemra. S tím se podle některých informací spojili za tímto účelem i byznysmeni a zakladatelé IT společnosti Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš.

Do doby, než se pivovarů ujme nový majitel, došlo k vyčlenění těchto podniků střední a východní Evropy, evropského týmu na nadnárodní úrovni a ostatních vybraných zaměstnanců z majetkové struktury původních vlastníků. A nespadají ani pod AB InBev.

„Fungujeme nezávisle na zbytku skupiny AB InBev až do dokončení prodeje. Takzvanou oddělenou organizaci řídí (současný šéf Prazdroje) Paolo Lanzarotti pod dohledem kontrolního správce – firmy Mazars, která podléhá Evropské komisi,“ informovala před časem mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat