Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivovary nechtějí platit vyšší daně. Přejmenují proto pivo na víno

Ekonomika

  19:57
PLZEŇ - Až o tři koruny by se snížila cena půllitru piva, pokud by se začalo od ledna nazývat sladové víno, které by mělo jako všechna ostatní vína nulovou spotřební daň. S tímto návrhem přišel Jiří Fusek, šéf Svazu malých nezávislých pivovarů a zároveň místopředseda Českého svazu pivovarů.

Pivovary chtějí změnit pivo na víno. foto: Shutterstock

Rozdíl mezi pivem a vínem podle Fuska

"Víno je z hroznů a zkvašeno, pivo je ze sladu a zkvašeno. Rozdíl je, že oni to mačkají a kvasí to, my to vyvaříme a zkvasíme. My tam dáváme navíc ještě energii na vstupu, jinak je to stejný technologický postup. Oni i my máme v nápoji zbytkový cukr, i když z jiných surovin," řekl Fusek.

Plánované zvýšení daně od ledna o třetinu podle Fuska likviduje tradiční české pivovarnictví. Proto zahájil kampaň Dost bylo piva! a požádá patentové instituce, aby se pivu začalo říkat sladové víno. Podle Fuska by se tak z pivařů stali sladaři a z pivovarů sladovary.

"Ve čtvrtek o tomto řešení budu jednat s náměstkem ministra financí. Zbavili bychom se spotřební daně, budeme platit jen DPH a můžeme zlevnit. Když budu počítat i s nárůstem daní od ledna, tak by lidé platili za pivo o 2,50 až tři koruny méně podle stupňovitosti," dodal. U hektolitru desetistupňového piva se zvýší spotřební daň o 42 procent, tedy ze 240 na 340 Kč, což by znamenalo 50 haléřů na půllitru, u jedenáctky by to byla koruna. Ze zvýšení daně z piva by do státního rozpočtu přišlo ročně navíc 1,2 miliardy korun, což je podle Fuska "kapka v moři, která se nedá poznat".

"Dal jsem dohromady pár kolegů, jindy konkurentů, a navrhl jim udělat revoluci. Přicházíme se zcela originální kampaní s heslem Dost bylo piva!," dodal. Pivaři budou stále mluvit o pivě, ale oficiálně to bude sladové víno. Fusek svůj návrh rozeslal všem pivovarům, ministerstvům, novinářům a do konce týdne poslancům.

Svaz vytvoří pracovní skupinu "Sladové víno a nikdy jinak", která bude jednat se 30 institucemi. "Pokud se nám návrh nepodaří prosadit, tak z toho udělejme aspoň švejkovinu, když si ji oni dělají z nás," dodal Fusek, který ještě minulý týden zvažoval, zda nepodá kvůli dani ústavní žalobu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat