Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Mastercard spouští placení úsměvem nebo otiskem prstu. Sklízí ale kritiku

ilustrační snímek foto: Pixabay.com

Společnost Mastercard spustila pilotní projekt, díky němuž budou moci držitelé jejích karet povolovat platby pouze skrze otisk prstu či třeba úsměv. Technologie biometrického ověřování plateb ale čelí kritice. Problematické totiž může být shromažďování a nakládání s velice citlivými osobními údaji klientů.
  12:03

Prvních pět systémů pro placení pomocí biometrických údajů společnost Mastercard umístila v supermarketech v brazilském São Paulu. Pokud se technologie osvědčí, počítá se s jejím zavedením také v USA, Evropě a na Blízkém východě.

Podle průzkumu společnosti IDEMIA se 74 procent spotřebitelů k biometrickým technologiím staví pozitivně. Předpokládá se, že trh s bezkontaktními biometrickými technologiemi bude mít do roku 2026 hodnotu 18,6 miliardy amerických dolarů.

Na placení pomocí otisku prstu, mávnutí či úsměvu je přitažlivá zejména jednoduchost a rychlost. K placení už není potřeba karta, telefon ani hotovost. Technologie, která je už nyní využívána například k odemykání telefonu, tak proceduru učiní jednodušší a rychlejší.

„Způsoby, jak platíme, musí držet krok s tím, jak žijeme, pracujeme a obchodujeme. Dostupné způsoby placení proto musí spotřebitelům nabízet možnosti volby spolu s vysokou úrovní zabezpečení. Cílem našeho nového programu je prožitek z nakupování ještě o další stupeň vylepšit jak pro zákazníky, tak také pro obchodníky. Současně chceme poskytovat nejvyšší míru zabezpečení i pohodlí,“ řekl Ajay Bhalla, prezident společnosti Mastercard pro oblast Cyber & Intelligence.

Obavy ze zneužití citlivých dat

Technologie umožňující biometrické ověřování plateb čelí ale také kritice. Jejím předmětem jsou obavy ze shromažďování a nakládání s velice citlivými osobními údaji. Organizace na ochranu osobních údajů a lidských práv proto varují před jejich shromažďováním.

Pokud držitelé karet budou chtít novou možnost platby využít, musí nejdříve zadat své biometrické údaje skrze k tomu určenou aplikaci a spárovat je s konkrétní platební kartou. Mastercard tak bude uchovávat ve svých databázích, což je právě podle některých analytiků problematické.

Mastercard ale tvrdí, že bezpečí plateb a také soukromí osobních údajů má pod kontrolou. Spolu s programem totiž společnost představila i technologický rámec, který má usnadnit zavedení potřebných standardů nového způsobu placení v obchodech. Bankám, obchodníkům i poskytovatelům technologií tak předkládá soubor norem, které podle společnosti přispívají právě k zajištění bezpečnosti a soukromí osobních údajů využívaných při biometrickém ověřování plateb.

Obdobné technologie zavádí i jiné společnosti. Například americký gigant Amazon nainstaloval v některých svých obchodech přístroje, které umožňují povolit platbu přiložením ruky. Systém však vzbudil u skupiny amerických senátorů obavy z toho, jak řetězec nakládá s údaji svých zákazníků.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat