Navíc se poplatky nejspíš nezruší úplně. Kompromis, který se rýsuje mezi europarlamentem a zástupci států počítá s limitem 50 minut volání, 50 SMS a 150 MB dat ročně. Nadto si budou operátoři účtovat výrazné příplatky.
Podobný osud potkal i zásadní otázku takzvané síťové neutrality, tedy zda budou operátoři omezovat a zpomalovat připojení k internetu podle toho, kdo z online firem jim více zaplatí.
Data za čtvrt milionu? Operátoři berou lidi na hůl, říká expert |
Původní široká ochrana svobodného internetu schválená loni v dubnu drtivou většinou Evropským parlamentem ale také vzala za své. Vlády vymazaly její definici i ustanovení proti diskriminaci. Naopak přidaly řadu výjimek a odmítají pravidla na ochranu spotřebitelů.
Konečná podoba evropského nařízení má být výsledkem dohody europoslanců a vlád. Jednání probíhají od března a jejich třetí kolo se uskuteční příští úterý 2. června.
Pozice stran jsou diametrálně odlišné. Lotyšské předsednictví vyjednávající za státy navrhuje pouhých 5 minut volání, 5 SMS a 10 MB dat na den, a to jen na 7 dnů ročně. Navíc by měli operátoři ještě dostat dvouleté přechodné období, kdy si udrží svoje zisky, až do června 2018.
Kdo je pro a kdo proti?
Europoslanci to odmítají a chtějí dřívější konec roamingu a řádově vyšší množství – 100 minut volání a 200 MB dat – za domácí ceny. Ještě k tomu bez omezení na počet dnů během roku a s omezením, kolik si budou operátoři při překročení limitu účtovat navíc.
Na podpoře síťové neutrality a zrušení roamingu se shodli i například čeští europoslanci Pavel Telička (ANO) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Oproti tomu prooperátorský přístup zaujímá české ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Jana Mládka (ČSSD), které v Bruselu regulaci vyjednává.
Například v přípravném dokumentu z ledna, který mají LN k dispozici, vyjadřuje plnou podporu lotyšskému návrhu. Některé členské státy jsou přitom k podpoře telekomunikačních firem zdrženlivější.
Původnímu návrhu ale nešlo jen o roaming a síťovou neutralitu. Evropské telekomunikační trhy se měly propojit po vzoru USA a ukončit tak nadvládu obvykle trojice operátorů v jednotlivých zemích.
Zbytek ambiciózního návrhu předchozí Evropské komise ale vlády pod vlivem lobby operátorů zcela smazaly. A současná Komise už otevřeně přiznává, že takový plán je mrtvý. Snaží se alespoň protlačit prodej nových frekvencí související s druhou vlnou digitalizace televizního vysílání, které zatím probíhá nekoordinovaně.
Zatímco v Německu je na cestě, na Slovensku je naopak zablokovaný a v Česku chybí jasný plán a strategie státu.
Za tu odpovídá ministerstvo průmyslu, které ji odebralo Českému telekomunikačnímu úřadu poté, co se do ní ministerští úředníci neúspěšně pokusili dostat zpoplatnění wi-fi. Strategii v zásadě v původní verzi vypracované úřadem předloží ministr Mládek vládě příští středu.