Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Lotyš platil v Německu šestnáct piv kartou, každé zvlášť. Hostinský ho vyhodil

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Policie v bavorském Mammingu vyjížděla tento týden k neobvyklému případu. Zasahovala u hádky mezi hospodský a hostem, který se domáhal placení kartou za každé jednotlivé pivo. A že jich vypil poměrně dost.
  9:34

Případ vzbudil ve zhruba třítisícové obci rozruch a z prvních zpráv nebylo jasné, co přesně se v hostinci odehrálo a kdo vlastně polici zavolal. V průběhu týdne ale zpravodajský kanál Bayerischer Rundfunk posbíral výpovědi a podařilo se mu celou událost zrekonstruovat.

O rozruch se v bavorském podniku postaral jedenadvacetiletý mladík původem z Lotyšska. Poprvé hostinec navštívil už v neděli. Vypil šest piv a každé z nich zaplatil kartou zvlášť. Tato návštěva ještě prošla bez incidentu.

Mladík se ovšem do podniku vrátil ještě v pondělí. A postupně tam vypil deset dalších piv. I u nich mu zprvu jednotlivá úhrada kartou prošla. „Jen u posledního piva jsem mu už ukázal, kolik mě jeho platby kartou stojí,“ řekl hostinský webu BR. „A proto jsem také hosta požádal, aby mi poslední pivo zaplatil v hotovosti.“

Pak ovšem vypukl spor. Host trval na platbě kartou, byl navíc už notně podroušený a podle majitele podniku nazval dokonce číšnici „děvkou“.

Nakonec Lotyš poslední pivo přece jen zaplatil hotově a hospodský ho vykázal na ulici. Odtud pak mladík rovnou zavolal policisty, kterým si stěžoval na diskriminaci a vyhazov z hospody.

Zákaz vstupu

Policisté mu ovšem oznámili, že na to má hostinský právo a zase odjeli. Jednadvacetiletý mládenec je ovšem vzápětí volal znovu. A protože si nedal říct, udělila mu hlídka do pivnice zákaz vstupu.

Podle původních zpráv mělo hostinského pobouřit, že za každé kartou zaplacené pivo musel na poplatcích odvést dvacet centů, tedy asi pět korun. Jak však web Bayerischer Rundfunk posléze upřesnil, tato informace nebyla pravdivá. Ve skutečnosti šlo spíše o desetiny procenta z celé transakce.

Podle Antona Spergera, předsedy oblastního sdružení hoteliérů a restauratérů, je placení kartou v bavorských gastronomických zařízeních běžné a bezhotovostně zákazníci vyrovnají zhruba 40 procent všech účtů. Navíc i s hotovostí mají podnikatelé spojené dodatečné náklady, ať už s přepravou do banky nebo zabezpečením. „A peníze z karetních plateb mám za dva dny automaticky na účtu,“ dodal Sperger pro BR.

Preferujete i platby malých částek kartou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 11. července 2024. Anketa je uzavřena.

ANO2031
NE859
Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....