Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platy manažerů opět rostou. Milion měsíčně není výjimkou

Ekonomika

  7:06
PRAHA - Výdělky topmanažerů zůstávají letos stabilní nebo oproti loňsku mírně rostou. Majitelé velkých podniků však začali víc hlídat, nakolik je manažer pro firmu přínosem. Ti, co nesplnili očekávání, musí častěji než v minulosti z firmy odcházet.

Přísnější metr na manažery přineslo krizové období let 2008 a 2009. "Recese vyústila ve fakt, že řada manažerů své posty neobhájila a museli zkusit štěstí jinde," tvrdí Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ve společnosti PwC Česká republika.

ČTĚTE TAKÉ:


Velké společnosti před příchodem krize vyplácely manažerům bonusy takřka automaticky. V posledních letech to tak snadné není. "Jednoznačně došlo ke zpřísnění pravidel pro výplatu bonusů, ale zároveň k větší transparentnosti pravidel pro jejich vyplácení," říká Radka Červinková, manažerka oddělení podnikového poradenství společnosti Deloitte.

Význam pohyblivé složky platu manažerů oproti pevně danému základu výrazně narostl. "Bonusy tvoří stále větší část odměn. Dříve u vrcholového managementu platilo, že měli 70 až 80 procent příjmu jako fixní plat, dnes je to od 50 do 60 procent," uvedl Josef Papp, headhunter a šéf české pobočky firmy Stanton Chase.

Kolik vydělávají ředitelé největších českých společností 1

Dvě skupiny manažerů
Před nástupem ekonomické krize v roce 2008 si topmanažeři mohli doslova diktovat podmínky. Také zde se situace změnila. "Tady musíme rozlišovat mezi úzkou skupinou manažerů , kteří jsou schopni firmu a její výsledky svými schopnostmi velmi ovlivnit, a mezi manažery, kteří fungují spíše jako správci a prodloužené ruky svých nadřízených," zdůraznil Jan Brázda, vedoucí partner firmy Constellation.

Kolik vydělávají ředitelé největších českých společností 2

Manažerští lídři si můžou vyjednat velmi zajímavé podmínky, jež často zahrnují i podíl na zisku. Naopak manažeři z druhé skupiny se víceméně musí spokojit s tabulkovými platy.

A jak tabulkové platy vypadají? Podniky s tržbami v řádu miliard korun podle analýzy firmy Aon Hewitt platí například finančnímu řediteli 120 až 200 tisíc korun za měsíc, personální nebo výrobní ředitel může počítat s příjmem včetně odměn v rozmezí 100 až 170 tisíc.

Celkové příjmy topmanažerů během minulých dvou let nerostly, často se dokonce snižovaly. Když v roce 2009 vrcholila krize, podniky začaly šetřit na manažerských benefitech i bonusech. Až letošní rok přinesl zlepšení.

Kolik si vydělají šéfové středně velkých podniků

"Každoroční nárůsty mezd se po dvou letech stagnace opět dostávají na pořad dne, firmy jsou však již opatrnější a nárůsty nad úroveň inflace musí být opodstatněné, nikoliv automatické," dodala Červinková.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...