130 let

Jen za rubly. Rusko už nebude za plyn pro ‚nepřátele‘ přijímat eura ani dolary, řekl Putin

Ekonomika
  •   13:58
Rusko už za plyn určený pro Evropu nechce brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to ve středu prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce.

„Rozhodl jsem se v co nejkratší době zavést sérii opatření na převod plateb za zemní plyn dodávaný do nepřátelských zemí na ruské rubly,” řekl Putin.

Podle webu gazeta.ru se obrátil na ruskou centrální banku a vládu s úkolem nastavit postupy finančních transakcí s Evropou během týdne. „Měla by vzniknout srozumitelná a transparentní procedura na provádění plateb, včetně získávání ruských rublů na našem domácím devizovém trhu,“ vysvětlil ruský prezident.

Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.

Dodávat plyn Moskva hodlá i nadále podle plánu, změny se dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, upřesnil prezident. Zdůraznil, že zmrazení ruských aktiv na Západě v odvetě za invazi na Ukrajinu zničilo vzájemnou důvěru.  „Chci zdůraznit, že Rusko bude rozhodně pokračovat v dodávkách zemního plynu v objemech a cenách nastavených ve stávajících kontraktech,“ řekl Putin.

Tlak na platby v rublech může přispět k posílení ruské měny, která je jinak pod tlakem kvůli zpřísňujícím ekonomickým sankcím a zmražení velké části ruských devizových rezerv. 

Ruská měna během středy poprvé od 3. března posílila pod hranici sto rublů za dolar, když se kurz dostal na úroveň 94,9875 rublu za dolar. Moskva také na čtvrtek chystá znovuobnovení obchodů s akciemi na tamní burze. Transakce však jsou svázané mnoha podmínkami, například jsou z obchodů vyloučení spekulanti na pokles cen a zahraniční obchodníci.  Připravený na podporu cen je také ruský státní fond, který na intervenční nákupy vyčlenil v přepočtu až 220 miliard korun.

Hrozící výpadek ropovodu

Ruský vicepremiér Alexandr Novak také ve středu varoval, že dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium by se mohly až na dva měsíce zcela zastavit, protože bouře poškodila přístaviště v černomořském terminálu. Ropovod přepravuje na pobřeží Černého moře kolem 1,2 milionu ruské a kazachstánské ropy denně, což odpovídá zhruba 1,2 procenta globální poptávky po ropě.

Novak dnes rovněž uvedl, že globální zásoby ropy se nyní snižují. Předpověděl, že globální poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o čtyři miliony barelů denně. Ruský vicepremiér také varoval, že globální trhy s energií by v případě uvalení sankcí na ropu a plyn z Ruska zkolabovaly.

O rozšíření protiruských sankcí na ropu a plyn uvažuje Evropská unie. Spojené státy a Británie, které jsou na dodávkách z Ruska méně závislé, už podnikly opatření k zákazu dovozu ruské ropy.

Krátkodobá vzpruha pro rubl

Ekonomové tvrdí, že Putin se tímto krokem snaží ruský rubl cíleně podpořit a to potvrzuje i středeční kurzový vývoj ruského rublu. Za posledních několik hodin totiž ruský rubl o několik procent posílil. Může za to ale i přístup Indie, která se rozhodla s Ruskem od příštího týdne obchodovat bez dopadu sankcí. 

„Ruská ekonomika na tom v posledních letech není vůbec dobře a odráží se to i na ruském rublu, který dlouhodobě oslabuje. Rubl už léta nikdo příliš nechce a za posledních patnáct let kvůli tomu ztratil asi 75 procent původní hodnoty. Přesto ale Putinův krok může dočasně oslabování rublu alespoň zpomalit, což vidíme už i na trzích. Od středečního rána totiž ruský rubl i kvůli rusko-indické dohodě posílil už o asi šest procent,“ řekl pro iDNES.cz ekonom Dominik Stroukal.

Komplikaci pro platby nebo případné dodávky zemního plynu do Evropy ale Dominik Stroukal kvůli tomu určitě nečeká. 

„Rubl se i dnes normálně obchoduje, akorát ho nikdo nechce. Dostaneme se k němu úplně standardně a Rusové jsou moc rádi, že nám ho takto prodají. Putin si ale možná neuvědomuje, že se tímto krokem může vůči Evropě v dlouhodobém měřítku ještě víc zavřít. Evropa totiž může mít do budoucna tendenci se kvůli tomu od ruského plynu ještě víc odvázat,“ dodal Stroukal.

Rozhodnutí Ruska každopádně bude znamenat novou situaci pro obě strany a finální řešení zatím není jasné. „Můj názor je, že platíme v eurech, protože placení v rublech by mohla být cesta k obejítí sankcí. Takže si myslím, že budem dál platit v eurech,“ uvedl pro Bloomberg Francesco Giavazzi, ekonomický poradce italského premiéra Draghiho.

Autor: ven
  • Vybrali jsme pro Vás