Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňskému pivovaru se ztrácí sudy, stopa vede k vinařům

Ekonomika

  16:50
PLZEŇ - Plzeňskému Prazdroji se prý v poslední době ztrácí padesátilitrové sudy, v nichž dodává pivo do hospod a restaurací. Nádoby mizí nejen mezi českými subjekty, ale údajně jsou přeprodávány i za hranice. Aby tomu pivovar zabránil, rozhodl se zvýšit zálohy za tento typ sudů. Navíc na ně pořídí i nové identifikační prvky.

Pivní sudy foto: ČTK

ČTK o opatření řekl mluvčí pivovaru Jiří Mareček. "Zálohy zvyšujeme s platností od 29. března. Nově označené sudy se budou prodávat a následně vykupovat za 1000 korun," uvedl. Až dosud si pivovar účtoval 600 korun a tuto sumu držel přibližně od roku 1993.

Podle Marečka je důvodem opatření skutečnost, že Prazdroj zaznamenal v poslední době ztráty 50litrových sudů. "Chceme předejít jejich zneužívání, přepracování a přeprodeji jiným subjektům, doma i v zahraničí," dodal mluvčí. U ostatních sudů o objemu 30 a 15 litrů společnost zálohu nemění a zůstává 600 korun.

Stopy vedou k vinařům
Poodle informací ČTK končí klasické sudy Plzeňského Prazdroje v mnoha případech u vinařů, ale také u malých výrobců piva. S nádobami se kšeftuje, protože pořizovací cena sudu je výrazně vyšší než záloha.

"Osobní zkušenost s tím nemám, ale hodnota prázdného sudu je určitě vyšší, odhaduju zhruba kolem 1800 korun, řekl ke ztrátám sudů provozovatel restaurace na Americké třídě.

Sudy bez nového značení se podle Marečka budou nadále prodávat a vykupovat za původní zálohu platnou v době nákupu, tedy za 600 korun až do 31. března 2011. Nově zálohované nádoby za 1000 korun dostanou identifikační prvky, například elastický pás po obvodu.

Na horní straně sudu se objeví také identifikační kód, na spodní straně nádoby bude sériové číslo a číslo dávky. Hospodští a restauratéři dostanou leták s fotkami a detailním popisem znaků. Informace se objeví i na stránkách Plzeňského Prazdroje.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat