Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nový Boeing 777X po dvou odkladech úspěšně absolvoval zkušební let

Nový stroj poprvé ve vzduchu. Boeing 777X vzlétá v Seattlu ke svému zkušebnímu letu. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
Seattle - Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento týden kvůli silnému větru odložen. Stroj vzlétl v 10:09 místního času (19:09 SEČ) z letiště u Seattlu, kde ve 23:00 SEČ úspěšně přistál. Informovala o tom agentura Reuters.
  20:04aktualizováno  26. ledna 7:55

Boeing kvůli špatnému počasí odložil zkušební let širokotrupého letounu 777X

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit už loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Nová řada širokotrupých dvoumotorových letadel určených na dlouhé lety má dvě varianty, kratší verzi 777-8 a delší 777-9. První z nich pojme 365 pasažérů, zatímco delší stroj až 414 cestujících. Společnost je chce začít dodávat příští rok, původně ale chtěla s komerčními dodávkami začít v polovině letošního roku.

Boeing 777X se v Seattlu připravuje ke svému zkušebnímu letu.
Včerejší pokus Boeingu 777X o vzlétnutí z Washingtonu byl přerušen kvůli...

Zkušební let předchází měsícům dalšího testování než stroj dostane povolení k provozu. Jako prvního zákazníka, který bude 777X ve flotile, uvádí agentura Reuters dubajské aerolinky Emirates.

Boeingy 737 MAX by mohly opět vzlétnout už v polovině letošního roku

Boeing se nyní potýká s problémy s řadou 737 MAX, jejíž výrobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech v dodávkách předstihl její evropský konkurent Airbus.

Australské aerolinky Quantas na konci minulého roku oznámily, že pro nejdelší komerční lety upřednostnily stroje Airbusu před Boeingem. Na plánovaných trasách z Austrálie do New Yorku či do Londýna bude patrně létat až 12 Airbusů A350-1000, a nikoli Boeingy 777X. Evropský a americký výrobce letadel o prestižní zakázku soutěžili už od roku 2017.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!