Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po masových kuličkách stahuje IKEA kvůli konině i párky

Ekonomika

  14:42
STOCKHOLM - Po masových kuličkách se švédský nábytkářský řetězec Ikea rozhodl stáhnout z nabídky jídel v některých zemích také v párcích. Ukázalo se, že i v nich jsou stopy koňské DNA, i když asi v mnohem menším objemu, než byl zjištěn v masových kuličkách. Opatření se podle informací agentury AP týká Francie, Velké Británie, Španělska, Irska a Portugalska.
IKEA - ilustrační foto

IKEA - ilustrační foto foto: ČTK

Masové kuličky začala Ikea stahovat z nabídky v pondělí. Reagovala tak na upozornění českých úřadů, které ve výrobku zjistily přítomnost koňského masa místo deklarovaného hovězího a vepřového. Firma stáhla masové kuličky z nabídky jídel ve svých obchodech v Evropě a také v některých zemích Asie a Karibiku.

"Na základě asi stovky výsledků testování, které jsme zatím obdrželi, máme několik poznatků o přítomnosti koňského masa," řekla mluvčí švédské centrály Ikea Ylva Magnussonová. "Spolu s naším švédským dodavatelem jsme se rozhodli, že z prodeje stáhneme také vípárky," dodala. Kuličky i párky jsou od stejného dodavatele.

ČTĚTE TAKÉ:

Koňské maso přimíchané do hovězího se od poloviny ledna našlo v obchodech v několika evropských zemích včetně České republiky. Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské objevuje především proto, že je levnější.

Autoři: ,