Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet exekucí účtů roste

Ekonomika

  10:00
PRAHA - O desítky procent se loni zvedl počet běžných bankovních účtů zatížených exekucí. Souvisí to s rostoucí oblibou lidí žít na dluh. Při neschopnosti své dluhy splácet jim však hrozí zmrazení konta.
Přijít kvůli nezaplacené pokutě o peníze z bankovního účtu? V poslední době jde o stále častější jev. Tuzemské banky totiž hlásí razantní nárůst počtu běžných účtů zatížených exekucí.

„Počet exekucí na účet loni narostl o 42,5 procenta oproti roku 2004,“ uvedla mluvčí HVB Bank Petra Kopecká. Rostoucí počet běžných účtů zatížených exekucí zaznamenala také ČSOB. „Zatímco v roce 2004 jich bylo přes 56 tisíc, loni už jich bylo necelých 64 tisíc,“ sdělil za banku Pavel Hejzlar.

Zhruba desetiprocentní nárůst eviduje také Komerční banka. Z údajů poskytnutých touto bankou vyplývá, že loni přibylo exekučních příkazů na účty klientů o téměř šest tisíc na zhruba 66 tisíc. Přesné částky, které byly odeslány na základě exekučního příkazu ovšem banky sdělovat nechtějí.

Mluvčí Exekutorské komory České republiky Pavel Kočiš tvrdí, že exekuce prostředků na běžném bankovním účtu je nejčastěji používaný způsob exekuce. „Je to také nejšetrnější způsob, a to jak pro exekutora, tak pro samotného dlužníka,“ prohlásil Kočiš.

Analytik společnosti PPF Asset Management Radomír Jáč dodává, že je to zároveň jeden z nejrychlejších způsobů vymáhání dluhu.

To potvrzují také někteří zástupci bank. „Jsou-li na účtu peníze, po obdržení příkazu, okamžitě částku odesíláme,“ konstatuje za ČSOB Pavel Hejzlar. „Navíc se to obejde bez nákladů na práci exekutora,“ doplnil ekonom společnosti Patria Finance David Marek.

Cesta k penězům přes zabavený majetek je naopak mnohem delší. „Tyto věci se ještě musí prodat ve veřejné dražbě a navíc pouze za zlomek ceny,“ vysvětluje Kočiš.

Ekonomové se shodují, že více exekucí na účtech v bankách souvisí se zadlužeností Čechů, která se za loňský rok přehoupla přes čtyři sta miliard korun. „Obecně lze určitě říct, že počet exekucí na účty v bankách roste s tím, jak roste obliba lidí žít na dluh,“ míní Jáč. S tím souhlasí i ekonom David Marek.

Se zadlužeností tuzemských domácností však roste každým rokem také celkový počet dlužníků, kteří přecení svou schopnost splácet dluhy, a jejich majetek nakonec skončí v rukou exekutorů. Z údajů Exekutorské komory České republiky vyplývá, že zatímco v roce 2001 bylo vydáno jen přes čtyři tisíce exekučních příkazů, v roce 2004 to bylo už téměř 160 tisíc. Podle Kočiše přesáhne počet loňských exekucí hranici 200 tisíc.

Exekutoři jsou přitom nejúspěšnější ve vymáhání relativně nižších částek, tedy u dluhů do 100 tisíc korun. Tam se jim podaří vymoci přes šedesát procent dlužných částek. U dluhů nad sto tisíc korun je to však zhruba polovina.
Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat