Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet nemocných rekordně poklesl

Ekonomika

  14:22
PRAHA - Počet nových případů pracovní neschopnosti v prvním pololetí letošního roku v Česku poklesl oproti stejnému období loňska téměř o čtvrtinu, přestože se počet pojištěnců meziročně mírně zvýšil. Na svých internetových stránkách to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

V červnu zdravotníci stávkovali proti vládním reformám. Počet neschopenek se však díky nim snížil o čtvrtinu. foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Kvůli zavedení vládní reformy lidé od začátku letošního ledna nedostávali v prvních třech dnech nemoci žádné dávky až do 30. června. Poté Ústavní soud tuto praxi zrušil.

Podle ČSÚ počet pojištěnců oproti prvnímu pololetí loňského roku v letošních prvních šesti měsících stoupl o 1,2 procenta. Počet nových případů pracovní neschopnosti způsobené nemocí nebo úrazem přesto o 23,2 procenta klesl.

Z každé stovky pojištěných zaměstnanců v první polovině loňského roku na nemocenskou nastoupilo 32 lidí. Ve stejném období letošního roku to bylo jen 24 lidí; meziroční pokles v přepočtu na 100 pojištěnců tedy činil 24,7 procenta. Průměrná doba trvání pracovní neschopnosti naproti tomu vzrostla téměř o 16 procent, tedy bezmála o týden. Zatímco v prvních šesti měsících roku 2007 to bylo asi 33 dnů, letos od ledna do června to bylo zhruba 38 dnů.

Celkové procento pracovní neschopnosti přesto o 13,2 procenta pokleslo. V prvním pololetí letošního roku tak na pracovištích kvůli pracovní neschopnosti denně chybělo 235.867 lidí, což bylo o 32.505 lidí méně než ve stejném období loňského roku.

V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu nemocní od začátku července do konce srpna pobírali i po první tři dny nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne nemoci. Od září mají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nárok na 25 procent vyměřovacího základu.

Od příštího roku se v prvních třech dnech nemoci opět žádné náhrady pobírat nebudou.
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat