Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle průzkumu o penězích doma otevřeně mluví drtivá většina Čechů. Ženy před partnery mlží častěji

Ekonomika

  7:39
Praha - O penězích doma otevřeně mluví drtivá většina Čechů, 80 procent lidí netají před partnerem přesnou výši mzdy. Polovina partnerů se doma radí o všech výdajích, vyplývá z průzkumu Provident Financial mezi 1100 respondenty. Téměř dvě třetiny před manželem či manželkou netají ani koupi něčeho dražšího jenom pro sebe.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Pixabay/Andrew Khoroshavin

Centrální banky chtějí vlastní digitální peníze: Budou dvě koruny?

Ženy v tomto ohledu před partnery mlží častěji. Sedm procent jich občas novou věc schová do skříně a potom předstírá, že o tom manžel ví, ale nepamatuje si to.

Pokud výplatu tají muži, podle třetiny z nich je pouze jejich věc, kolik vydělají. Pouze pět procent partnerů skrývá plat úplně. Nejvíc, devět procent, je věku 45 až 53 let, nejotevřenější (jedno procento) jsou mladí ve věku 18 až 26 let. Nejčastější důvod k zatajení skutečného příjmu před druhým z manželů je argument, že jde o osobní záležitost. Dále 16 procent respondentů uvedlo, že je již partner v otázce financí zklamal a chrání se tak. Na 15 procent lidí si schovává finance bokem pro případ rozvodu.

Krize potvrzuje nezbytnost úspor. Češi se však zdráhají investovat, peníze nechávají na prodělečných účtech

Když jeden z manželů zatají utrácení bez porady, 58 procent partnerů by to řešilo debatou nad problémem a stanovením pravidel. Každý osmý by to neřešil a každý desátý by v takové situaci přistoupil k oddělení bankovních účtů.

O vysoké míře důvěry mezi partnery vypovídá i fakt, že naprostá většina Čechů se před nákupem doma poradí. Polovina uvedla, že se radí před nákupem jakékoliv věci, 42 procent by k tomuto kroku přistoupilo pouze u dražších věcí, jako je automobil.

Každý devátý někdy v minulosti zatajil před partnerem nákup něčeho pro sebe. Plnou cenu nepřizná 17 procent mužů a 15 procent žen.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat