Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle soudu je úrok přesahující 110 procent v pořádku. Každý má právo svobodné volby, tvrdí firma

Ekonomika

  6:00
OSTRAVA - Ani podle některých soudů nelze označit roční úrok, který činí 114 % jako lichvu. Krajský soud v Ostravě neměl s tak vysokým úrokem problém a smlouvu klienta s Profi Creditem označil jako běžnou praxi. Podle obhájce klienta v exekuci, Petra Němce, ale ostravský soud nedodržel judikaturu Nejvyššího a Ústavního soudu.

Je 110% úrok v pořádku? Podle Krajského soudu v Ostravě ano. foto: Shutterstock

Jeden případ, dvě různé soudní usnesení. Okresní soud ve Frýdku-Místku rozhodl, že roční úrok ve výši bezmála 115 % je nepřípustný a exekuci pozastavil. Profi Credit se odvolal a uspěl. Podle Krajského soudu v Ostravě tento případ totiž nevybočuje z běžné praxe a zastavení exekuce letos v lednu zamítl.

Úroky nad 100 % mají soudy smést ze stolu, tvrdí právník

„Rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě je pro mě překvapením. Pokud nepočítám soudy prvního stupně, tak na úrovní krajů jsem podobný případ ještě nezaznamenal. Úroky nad 100 % mají soudy smést ze stolu bez váhání,“ řekl pro Lidovky.cz advokát Petr Němec, který podal proti usnesení soudu v Ostravě dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zákaz reklamy na půjčky, jak chce KSČM, vláda zřejmě neodmítne

Klient, kterého zastupuje Petr Němec, si od společnosti Profi Credit v roce 2014 půjčil 40 000 korun, celkově měl ale splatit 90 930 korun. Úrok tedy činil 50 930 korun a jeho sazba překračovala 110 %. Půjčku si sjednal na 30 měsíců.

Označit příliš vysoký úrok za lichvu není tak jednoduché. I když se může zdát, že je 114 % opravdu mnoho, nebankovní společnosti, které poskytují krátkodobé půjčky, postupují většinou podle zákona. Je tak na každém klientovi, zda přistoupí na jejich podmínky. Některé společnosti nabízí půjčky s roční procentní sazbou nákladů (RPSN) ve výši až několik tisíců. Běžná RPSN se přitom pohybuje v desítkách. Toto číslo má pomoct spotřebiteli lépe vyhodnotit nevýhodnost úvěru.

Běžná praxe

Podle ostravského soudu jádro věci spočívalo v posouzení, zda bylo splněno kritérium „zjevné nespravedlnosti“, které specifikoval Ústavní soud jako kritérium, jehož naplnění by v daném případě mohlo vést k nevykonatelnosti exekučního rozhodnutí. „Krajský soud se držel ustálené judikatury Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, a dospěl k názoru, že v tomto případě toto kritérium naplněno nebylo, jelikož předmětný smluvní vztah nijak nevybočuje z běžné praxe v oblasti poskytování finančních služeb,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Ostravě Jiří Barč. Soudce Jan Horák, který u tohoto případu předsedal senátu, se ke kauze odmítl vyjádřit.

Jiný názor na věc má advokát klienta. „Judikatura Nejvyššího a Ústavního soudu říká, že úroky jsou nemravné tehdy, pokud významně převyšují nejvyšší úroky v bankách. Hranice takových úroků se pohybuje běžně kolem 60 až 70 procent. Jakmile jsou nad 70 %, tak se soudy nebojí říct, že se jedná o nemravné úroky,“ popsal Němec. Přesnou hranici ale judikatura neurčuje. Jinak by podle Němce docházelo k hraničním situacím.

V roce 2014, tedy v době, kdy klient uzavřel smlouvu s Profi Creditem, výše úroku u bankovních spotřebitelských půjček dosahovala přibližně 15 %. Úrok, který měl klient sjednaný s Profi Creditem, překračoval tuto výši více než sedmkrát. Ve smlouvě byla uvedena také pokuta ve výši 0,25 % z půjčky za každý den prodlení.

Profi Credit: Uzavřeme pouze jednotky takových úvěrů

U půjčky, o které je řeč, byla roční procentní sazba nákladů RPSN 114,6 %.  Podle advokáta Němce tak Profi Credit smlouvu podepisoval s vědomím, že je včasné splacení půjčky spíše nereálné.

„Běžné úroky u našich půjček jsou výrazně nižší. RPSN přesahující 100% se vyskytuje pouze u těch nejrizikovějších úvěrů. Ročně uzavřeme desetitisíce úvěrů, přičemž těch s vyšší sazbou jsou pouze jednotky,“ řekl pro Lidovky.cz Pavel Klema, ředitel společnosti Profi Credit Czech.

Kromě bank si půjčíte od 84 firem. Ze 108 kandidátů jim licenci udělila ČNB

Podle právníka Petra Němce společnost Profi Credit navíc neposoudila úvěryschopnost klienta a proto je smlouva ze zákona neplatná. Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že věřitel musí posoudit úvěryschopnost klienta, a smlouvu může uzavřít pouze s takovým klientem, u kterého se neobjeví pochybnosti o schopnosti splácení. „Nejedná se pouze o ověření klienta v Solusu (registru dlužníků – pozn. red.), ale věřitel musí vyhodnotit, zda s konkrétním příjmem dokáže zaplatit všechny své výdaje a k tomu ještě splácet půjčku,“ dodal Němec.

Každý se může svobodně rozhodnout

Schopnost klienta splácet je podle Pavla Klemy pro Profi Credit stěžejním parametrem při poskytování půjčky. „Každoročně zamítáme desetitisíce žádostí. U těch nejrizikovějších žadatelů, kterým úvěr poskytneme, se chráníme právě vyšší úrokovou sazbou. Ta je však vždy dopředu známa a každý má právo se svobodně rozhodnout, zda si za těchto podmínek peníze půjčí, či nikoliv,“ popsal Klema.

Petr Němec zastupuje větší počet klientů, na které jsou uvaleny exekuce, a díky tomu má přehled o tom, jak se liší soudní praxe v jednotlivých regionech. „Opravdu se v některých případech objevují určité rozdíly. Soudy to i často vědí. V takových případech může pomoci pouze Nejvyšší soud, a proto jsme k němu podali dovolání,“ řekl pro Lidovky.cz Němec. Zatím Nejvyšší soud v této věci ještě nerozhodl, zda 110% úrok uzná jako lichvu, tak teprve uvidíme.

V podobném případu, kdy klient podepsal u Profi Creditu smlouvu s RPSN ve výši 125 % a s úrokem 126 %, Obvodní soud v Praze rozhodl ve prospěch Profi Creditu. Po odvolání Petra Němce u Městského soudu v Praze ale bylo usnesení opačné. Městský soud rozhodl, že takové podmínky jsou nemravné a exekuci zastavil.

Možností, jak zamezit podobně vysokým úrokům, je zastropování RPSN. K tomuto kroku přistoupilo například Slovensko. Už čtvrtým rokem zde ministerstvo financí pravidelně zveřejňuje maximální výši úroků a také s nimi spojených poplatků. RPSN tak kromě výjimek nesmí překročit dvojnásobek průměrné roční sazby u komerčních bank. Tento krok měl ale za následek mimo jiné i to, že se lidé začali častěji obracet na lichváře. O zastropování RPSN přemýšlela letos také naše vláda