Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podněstří odmítá energetickou pomoc EU. Podlehlo vydírání Moskvy, říká Moldavsko

  13:42
Plyn financovaný EU a dodávaný do Podněstří jako nouzová pomoc již dochází, separatistická oblast další dodávky odmítá. Podle premiéra Moldavska stojí za rozhodnutím Rusko, které má strach ze ztráty kontroly nad regionem. Podněsterský parlament prodloužil kvůli nedostatku energií nouzový stav o další měsíc.
Separatistické Podněstří se od začátku roku potýká s energetickou krizí....

Separatistické Podněstří se od začátku roku potýká s energetickou krizí. Dodávky plynu přes Ukrajinu skončily, Gazprom zatím odmítá využít alternativní trasy (4. ledna 2025) | foto: Vladislav BachevReuters

Moldavská separatistická oblast Podněstří odmítla podmínečnou pomoc od Evropské unie ve výši 60 milionů eur (1,5 mld. Kč) kvůli tlaku Ruska, uvedl v pondělí moldavský premiér Dorin Recean.

Moldavsko začalo dodávat plyn financovaný EU do Podněstří 1. února jako součást počátečního balíčku nouzové pomoci v hodnotě 30 milionů eur (752 milionů Kč). Tyto zásoby by však měly vypršet 10. února.

EU přislíbila dodatečných 60 milionů eur, které však podmínila tím, že Podněstří učiní kroky v oblasti základních svobod a lidských práv, napsala agentura Reuters. Premiér Recean uvedl, že region také potřebuje postupně zvýšit náklady na energie pro spotřebitele a to kvůli získání finančních prostředků.

Podle něj však Tiraspol, hlavní město Podněsterské moldavské republiky, která však není mezinárodně uznávána, toto řešení odmítl. „Rusko jim nedovoluje přijmout evropskou pomoc ze strachu ze ztráty kontroly nad regionem,“ napsal premiér na Facebooku.

Místo toho se podle něj Podněstří rozhodlo pro nepředvídatelné uspořádání, ve kterém by Moldavsko povolilo tranzit plynu výměnou za několik akcí k demonstraci otevřenosti, včetně propuštění politických vězňů a povolení moldavského televizního vysílání.

Bez Ruska ani ránu

Podněstří, mezinárodně uznávané jako součást Moldavska, vyhlásilo nezávislost po rozpadu Sovětského svazu a od té doby je závislé na finanční podpoře Moskvy. Rusko má v regionu rozmístěno kolem 1 500 vojáků. Kišiněv obvinil Rusko z přiživování energetické krize k destabilizaci Moldavska před parlamentními volbami koncem tohoto roku, s cílem dosadit proruskou vládu. Kreml zase obvinil Moldavsko a Ukrajinu z narušení.

Ruský státní Gazprom zastavil dodávky plynu do Podněstří 1. ledna kvůli nesplacenému dluhu, zatímco Ukrajina odmítla obnovit ruskou dohodu o tranzitu plynu. Separatistický region hraničící s Ukrajinou nebyl schopen zajistit vytápění ani teplou vodu pro svých 400 000 obyvatel, což mnohé nutí topit dřevem nebo se spoléhat na elektrické ohřívače v nízkých teplotách. Úřady zavedly postupné výpadky proudu a továrny a školy byly uzavřeny, dokud se neobnovily dodávky plynu.

Odtržený moldavský region Podněstří minulý týden ve středu podruhé prodloužil ekonomický stav nouze. Opatření zahrnují kromě jiného omezení spotřeby zemního plynu a zákaz vývozu energie.

Kišiněv obvinil Rusko z podněcování energetické krize k destabilizaci země před parlamentními volbami koncem tohoto roku s cílem dosadit proruskou vládu. Kreml zase obvinil Moldavsko a Ukrajinu z narušení dodávek.

Moldavsko dříve spoléhalo na elektrárnu v Podněstří pro většinu své elektřiny, ale nyní se obrátilo na dovoz elektřiny z Rumunska, člena EU.

Proruské úřady v Podněstří se k oznámenému zamítnutí pomoci EU veřejně nevyjádřily. Podněsterský parlament schválil dekret de facto vůdce Vadima Krasnoselského o prodloužení nouzového stavu do 10. března. Ten také v pondělí oznámil, že plyn do regionu bude dodávat maďarská firma.

Autor: