Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

EY Podnikatelem roku je investiční mág Havrlant, těší se na světové finále

Vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2022 se stal Jakub Havrlant, zakladatel společnosti Rockaway Capital. (28. února 2023) foto: Topič PetrMAFRA

Investor je topičem byznysu, který přikládá miliardy pod kotel pomyslné projektové lokomotivy. Nesmí se nechat obalamutit, naopak musí ve firmách odhalit skrytý potenciál. A musí taky poznat, kdy z projektu odejít. Takovým talentem disponuje Jakub Havrlant z investiční skupiny Rockaway, který na slavnostním galavečeru převzal titul EY Podnikatel roku 2022.
  22:49

Nezávislá porota, složená především z vítězů předchozích ročníků, ocenila mimo jiné jeho společenský přínos a tlak na udržitelné podnikání.

„Jakub Havrlant je příkladem podnikatele, v němž se snoubí odvážná vize se silným tahem na branku. Stačilo mu deset let na vybudování investiční skupiny evropského významu s řadou úspěšných značek,“ připomíná vedoucí partnerka EY Česká republika Martina Kneiflová.

Havrlant nezůstává jen u prostého financování. Jeho skupina Rockaway do startupů i zajetých firem vstupuje s jasnou vizí společnosti inovovat, tak aby víc odpovídaly moderní době.

Pod Rockaway spadají známé značky: největší srovnávač cen v Česku Heureka, cestovní agentura Invia, prodejce spotřební elektroniky Planeo nebo třeba knihkupectví Luxor. Avšak na rozdíl od těchto značek, Havrlantovo jméno zas tolik známé není. Podnikatel si rád chrání své soukromí, proto nejdřív váhal, zdali se do soutěže EY Podnikatel roku vůbec přihlásit.

„Normálně takové věci neděláme, nejsme úplně extrovertní společností a ani já nejsem extrovert. Nicméně když někdo v životě pracuje tvrdě, dlouho a systematicky, tak je rád, že se na to někdo pak podívá a zhodnotí to,“ říká Havrlant. „Navíc naše mantra od začátku je dívat se mimo Česko. A na soutěži EY je hezké, že se v jejím rámci můžete srovnat i s podnikateli na globální úrovni,“ dodává.

To se mu splní už v červnu, kdy jako národní šampion bude Česko reprezentovat v Monaku na celosvětovém finále. Světové klání český podnikatel dosud nikdy nevyhrál. Loni v něm zvítězil Argentinec Gaston Taratuta s reklamní společnosti Aleph Group. Tuzemsko minulý rok reprezentoval Tomáš Čupr, zakladatel internetového obchodu Rohlík.cz.

Od autosalonů po menstruační kalhotky

Do finále národního kola se letos vedle Havrlanta probojovala i dvojice Marek Vašíček a Otakar Šuffner. Jejich startup FTMO vytváří platformu pro obchodování na finančních trzích a patří mezi nejrychleji rostoucí technologické firmy v regionu střední a východní Evropy. Šuffner a Vašíček nakonec zvítězili v kategorii Technologický podnikatel roku.

Další finalista Pavel Louda provozuje největší síť autosalonů a servisů. Vybudoval carsharingovou flotilu vozů a mimo byznysu „na čtyřech kolech“ má prsty i ve vyrobě křišťálových produktů.

Do nejužšího výběru poroty se dostal také oční chirurg Pavel Stodůlka, který provozuje jedenáct očních klinik Gemini. Vrací zrak i těm pacientům, kteří neviděli desítky let. Pátým finalistou byl Marcel Klaus, jehož firma Klaus Timber vyrábí atypické palety, každoročně jich vyprodukuje sedm milionů.

Soutěž každoročně vyhlašuje několik dílčích kategorií. Vedle Technologického podnikatele je to též titul Začínajícího podnikatele. Ten obdrželi Tomáš Zahradník a Linda Šejdová a jejich společnost snuggs. Firma vyrábí opakovatelně použitelné menstruační kalhotky a slaví s nimi úspěchy doma i v zahraničí. V únoru získala od investorů 115 milionů korun na další rozvoj.

Titul Společensky prospěšného podnikatele míří za Martinem Loučkou. Jeho Centrum paliativní péče provádí výzkumy, jejichž výsledky jsou pro firmy a státní instituce podkladem pro zlepšení péče o umírající.

Čtenáře iDNES.cz zaujali ajťáci

Cenu čtenářů si ze slavnostního galavečera na pražském Žofíně odnáší ajťácká dvojka Tomáš Hubínek a Karel Šimánek. Jejich umělá inteligence dokáže předpovědět, kdy dá zaměstnanec výpověď, nebo odhalit černé odběratele elektrické energie.

Potkali se na ČVUT v Praze a první roky si jeden druhého příliš nevšímali. Teprve postupně, jak se náročného studia drželo jen to nejsilnější jádro studentů, si k sobě našli cestu.

Po škole vyzkoušeli zaměstnání v konzultačních a bankovních společnostech a mimoděk se utvrdili vtom, co jim v hlavách leželo dávno. Umělá inteligence má obří potenciál, který firmy nevyužívají. Karel Šimánek a Tomáš Hubínek proto založili BigHub – firmu, která je od začátku v černých číslech a přibližuje se stomilionovému obratu.

Možná právě přerod školního přátelství v úspěšný byznys jim pomohl oslovit nejvíce čtenářů serveru iDNES.cz, kteří dvojici ve třináctém ročníku ankety o nejlepší podnikatelský příběh zvolili za absolutní vítěze. Z celkových 2 522 hlasů jich získali 970.

„Letošní vítězové nám už teď ukazují, v jakém prostředí bude lidský druh existovat v blízké budoucnosti. A také představují budoucnost špičkového IT byznysu, kde se Češi již tradičně prosazují v nejsilnější světové konkurenci. Věřím, že takové úspěchy čekají i společnost BigHub Tomáše Hubínka a Karla Šimánka a oběma pánům k vítězství gratuluji,“ vzkázal držitelům čtenářské ceny šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.