Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podnikatelům se uleví od knihy jízd, ale jen těm malým

Ekonomika

  15:26
PRAHA - Poslanecká sněmovna dnes ulevila malým a středním podnikatelům od povinnosti vést knihu jízd. Podnikatelé s nejvýše třemi auty si budou moci v budoucnu odečítat paušálně 5000 korun za každý měsíc. Osvobození se nebude vztahovat na velké firmy. Kniha jízd loni obsadila druhé místo v soutěži o absurditu roku.

Kniha jízd foto: Reprofoto

Vyplývá to z novely zákona o správě daní a poplatků, kterou dnes přijala Poslanecká sněmovna.

Osvobození se nebude vztahovat na velké firmy. Podle předkladatele tohoto návrhu, poslance ODS Zdeňka Proska, má nové opatření hlavně ulevit živnostníkům od administrativy.

Pokud by podnikatel nepoužíval vozidlo výhradně jen k podnikání, pak by si mohl odečíst měsíčně nejvýše 4000 korun.

'Nesmyslný přežitek'
Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela je opatření dobrým dárkem podnikatelům v době krize. "Jsme velmi rádi, že poslanci podpořili zrušení této nesmyslné povinnosti, která podnikatele bez jakéhokoliv efektu jen zbytečně zatěžovala," uvedl.

"Kniha jízd je přežitek, který nemá v dnešní době žádný smysl. Většina firem navíc knihu jízd různými způsoby obchází a řeší tuto věc formou paušálů," doplnil předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyčíslilo úspory vzniklé zrušením této povinnosti na 850 milionů korun ročně, sdělil ČTK jeho mluvčí Tomáš Bartovský. Připomněl také, že kniha jízd loni obsadila druhé místo v soutěži o absurditu roku.

Přijatou novelu zákona předložil sněmovně poslanec ODS Michal Doktor již v prosinci 2007. Novela bude nově ukládat finančním úřadům, aby zdůvodňovaly svá rozhodnutí v případě dodatečně doměřených daní. Také odvolání poplatníka u dodatečně doměřené daně by mělo mít nově odkladný účinek.

Zákon také umožní pokutovat pracovníky finančních úřadu za porušování mlčenlivosti.

Novela nyní zamíří do Senátu. Pokud ten ji schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky. Novela má nabýt účinnosti od příštího ledna. Podnikatelé ale budou moci výhody paušálního odpočtu nákladů využít již v daňovém přiznání za letošní rok.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat