Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzemní voda bude v Česku ubývat, sněží totiž stále méně

Ekonomika

  15:03
PRAHA - Stát s pomocí evropských fondů investuje 623 milionů korun do zmapování zásob podzemní vody v České republice, aby měl k dispozici aktuální údaje o možnostech jejího čerpání.

Deštivé počasí. foto: Shutterstock

Nynější výpočty hodnot zdrojů podzemních vod jsou starší i více než 20 let a odborníci se obávají, že zásoby podzemní vody se kvůli klimatickým změnám i neúměrné spotřebě mohou tenčit. To by mělo negativní dopad na zásobování obyvatelstva pitnou vodou.

"V řadě oblastí existuje závažný nedostatek informací o kapacitách využitelných zásob podzemních vod. Chybí tedy údaje o možnostech čerpání," sdělil dnes novinářům Petr Mixa z České geologické služby, která projekt dostala na starost.

Renáta Kadlecová z České geologické služby upozornila, že kvůli oteplení mohla za posledních deset let klesnout hladina a množství podzemních vod.

Bohatá sněhová nadílka zaskočila i země s mírným klimatem.

Většina podzemní vody pochází ze sněhu

"Musíme si uvědomit, že podzemní vody jsou dotovány převážně v mimovegetačním období, kdy by v našich zeměpisných podmínkách měly převládat sněhové srážky," uvedla Kadlecová.

Kvůli klimatickým změnám ale čím dál častěji prší koncem jara a v létě, kdy vegetační kryt neumožní dostatečné vsáknutí převážně přívalových srážek. Většina vody, kterou nespotřebují rostliny, se totiž vypaří nebo odteče po povrchu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat