V sobotu se do sbírky zapojilo 2250 kamenných obchodů a více než 5000 dobrovolníků. Sbírka navíc pokračuje na šesti e-shopech. Sbírky se každoročně konají na jaře a na podzim. V letošním jarním kole se vybralo 565 tun zboží, loni na podzim kolem 624 tun.
„Rok od roku roste nejen počet zapojených prodejen a dobrovolníků mezi zaměstnanci obchodů, ale také objem darovaných potravin a drogerie,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
„Darované potraviny a drogerie se okamžitě dostávají k těm nejohroženějším skupinám obyvatel – seniorům, rodinám v krizi, rodičům samoživitelům nebo lidem bez domova. Každý dar znamená, že někdo další má šanci projít těžkým obdobím s větším pocitem jistoty,“ řekl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Podle něj banky poslední měsíce zaznamenávají celorepublikově rostoucí poptávku po potravinové pomoci.
Cílem celonárodní charitativní akce je nejen pomoci potřebným, ale také dát lidem možnost projevit solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost peněz na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Nejčastěji šlo o konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýži a luštěniny, těstoviny a základní a dětskou drogerii.
Potravinové banky mají v každém kraji zhruba 100 partnerských neziskových organizací, které pomoc potřebným rozdělují. Lidé v tísni se mohou obrátit i na sociální odbory radnic. Získat mohou QR kód, se kterým pak ve výdejně balíček vyzvednou. Výdejny fungují na 210 místech v Česku.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v sobotu uvedl, že státní příspěvek na rozvoj tuzemských potravinových bank v příštím roce stoupne na 104 milionů korun. Letos činil kolem 95 milionů korun. Česká federace potravinových bank peníze použije na rozvoj jednotlivých poboček a skladových prostor.