Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pohonné hmoty v Česku prudce zlevňují, někde už stojí i méně než 25 korun

Tankování nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tankování nafty. | foto: Shutterstock

Praha Česko čelí potížím se šířením koronavirové nákazy, jednou z dobrých zpráv je ale vývoj cen u čerpacích stanic. Ropa vlivem globální hrozby koronaviru a také cenové války ze strany těžařů v Saúdské Arábii zlevňuje na dlouho nevídané hodnoty. A cenovky českých benzinek padají o desítky haléřů za litr.

Průměr za celou republiku klesl na 30,6 koruny za litr benzinu a 30,2 za litr nafty. Mnohé stanice už ale prodávají paliva za méně než 30 korun a některé v pondělí srazily cenu dokonce pod 25 korun.

Za uplynulý týden tak zlevnil v průměru litr Naturalu 95 o skoro 70 haléřů a cenový sešup bude pokračovat. Během pondělí se ropa propadla ze 35 ke 30 dolarům za barel, v jednu chvíli i pod 30 dolarů. Přitom ještě v půlce února stála skoro 60 dolarů.

„Ropa se nyní obchoduje za nejnižší cenu od začátku roku 2016 a předtím stála méně až v roce 2003. České čerpací stanice budou vlivem toho ještě dál výrazně zlevňovat. Během nejbližších dvou týdnů zhruba o korunu v průměru, tedy výrazně pod 30 korun,“ komentuje situaci ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. Pohonné hmoty v průměru za méně než 30 korun prodávaly české čerpačky naposled před třemi lety.

Důvodem výrazného zlevňování není podle Tomčiaka naše domácí situace a drastická opatření proti šíření koronaviru. Pumpy ovlivňuje souběh několika vlivů – globální obavy z důsledků virové nákazy, z obrovského poklesu světové poptávky oproti nabídce ropy a nejvíc cenová válka, kterou spustili těžaři v Saúdské Arábii.

Saúdi se snaží za každou cenu posílit svůj podíl na světovém objemu prodeje ropy, prudce navýšili těžbu a srazili cenu.

Ceny benzinu a nafty podle průměru kartové společnosti CCS

Ceny benzinu a nafty podle průměru kartové společnosti CCS

Cenový průměr pohonných hmot u nás, který vykazuje statistika kartové společnosti CCS z 2700 pump, z celkem čtyř tisíc veřejných, po celém Česku, není úplně přesně vypovídající. Rozpětí od nejlevnějších po nejdražší stanice je totiž obrovské.

Na dálnicích v současné době prodávají velké koncerny litr benzinu a nafty za víc než 33 korun. Oproti tomu všech 42 pump společnosti Tank Ono srazilo v pondělí cenu u benzinu i nafty na jednotných 24,9 koruny za litr.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...