Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Pokémoni zažívají nový boom. Japonci dotiskli devět milionů nových karet

Pokémonové šílenství dorazilo i do Čech. Děti s karty hrají a pro dospělé to je investice. foto: Profimedia.cz

Sběratelské karty s Pokémony jsou celosvětovým fenoménem již pětadvacet let a ani Česko není výjimkou. V posledních dvou letech však bylo téměř nemožné tyto karty sehnat. Nyní se trh opět plní, protože japonská společnost The Pokémon Company v loňském roce navýšila výrobu a dotiskla devět milionů nových karet.
  16:31

Během posledních dvou let zaznamenaly karty Pokémon velkou obnovu popularity. Ať už je poháněla pandemická nuda, anebo sny o zbohatnutí právě na kartách. Nové i staré karty Pokémon se vyprodávaly okamžitě, jak se objevily na pultech obchodů. Nový trend potvrzují nejen v zahraničí, ale také čeští oficiální prodejci těchto karet.

Pokémoní karty jsou totiž jednak znovu populární mezi dětmi, které je sbírají a hrají si s nimi, ale také mezi dospělými, kteří je mají vyloženě jako sběratelskou záležitost. Když je v balíčku nějaká prémiová, vzácná karta, její hodnota může být mnohem vyšší než prodejní cena původního balíčku. Některé limitované edice se skupují ve velkém, a pak je možné je prodat často za mnohonásobek pořizovací ceny.

V obchodech Smarty a JRC prodají desetitisíce Pokémon TCG (Trading Card Games) balíčků měsíčně. „Za prvních pět měsíců letošního roku jsme jich prodali tolik, jako za celý loňský rok,“ uvádí Petr Kratochvíl. Většina fanoušků Pokémonů kartičky vnímá jako zajímavou sběratelskou komoditu – loni se například jedna z karet prodala za více než pět milionů amerických dolarů, výjimkou nejsou ale ani statisícové částky za kousky z 90. let.

Například speciální holografická karta Charizarda z roku 1999 se prodala za necelých 10 milionů korun. O rok staršího Blastoise zase zapálený sběratel loni v lednu koupil za něco přes 8,5 milionu korun. Bezmála půl milionu pak fanoušci sběratelství zaplatili za speciální karty „shiny“ (tedy zvlášťně zbarveného) Espeona a Umbreona z roku 2007.

Stačí jen trocha štěstí

Přestože vyšší hodnotu mívají holografické a perfektně zachované kousky z konce devadesátých let, i novější karty udělají peněžence radost. Stačí jen trocha štěstí – karty se prodávají v balíčcích, takže nikdy nevíte, co na vás uvnitř čeká. Šance, že z něj vypadne hodnotnější, jinak zbarvený Pokémon, je přesně 1:4096. A když si ho sběratel pečlivě uschová, s časem jeho hodnota poroste.

„Prodává se všechno od nejlevnějších balíčků, které skrývají deset náhodných karet a leckdy i opravdový poklad, až po kompletní Elite Trainer Boxy, s nimiž si lidé mohou i plnohodnotně zahrát,“ vypočítává Petr Kratochvíl z JRC.

Pokémon karty

Rostoucí zájem eviduje také společnost Alza již od počátku pandemie a také potvzuje nedostatek tohoto zboží. Na to už The Pokémon Company stačila zareagovat a nabídka se nyní zvýšila a zboží je dostupnější.

„Za první půlrok letošního roku jsme zaznamenali až 80procentní nárůst prodeje kartiček Pokémon ve srovnání se stejným obdobím loni,“ doplňuje tisková mluvčí Alzy.cz Daniela Chovancová.

Dotisk karet milionů karet

V loňském roce společnost The Pokémon Company uznala nedostatek karet a oznámila, že zvyšuje výrobu, aby řešila vysokou poptávku. „Jsme si vědomi, že někteří fanoušci mají potíže s nákupem některých produktů kvůli velmi vysoké poptávce,“ uvedla společnost na Twitteru. „V reakci na to dotiskujeme ovlivněné produkty v maximální kapacitě, abychom zajistili, že si Pokémon TCG bude moci užít více fanoušků.“

Podle údajů, které společnost The Pokémon Company zveřejnila, vyrobila jen za minulý rok více než devět miliard karet. „To je více než dvojnásobek proti předchozímu roku, kdy společnost vyrobila 3,7 miliardy karet. Obvykle se výroba pohybuje mezi jedním až dvěma miliardami karet ročně,“ uvedl expert webmaster Joe Merrick. K dnešnímu dni bylo od uvedení hry Pokémon Trading Card Game na trh vyrobeno více než 43,2 miliardy karet.

Více než čtvrtina všech vytištěných karet Pokémonů byla vyrobena v letech 2020 až 2022. Ve výrobě karet vlastně nikdy nedošlo k výpadku a společnost zřejmě nedokázala držet krok s tak obrovskou poptávkou.

Společnost The Pokémon Company nyní pravděpodobně nadprodukuje karty Pokémonů a zaplavuje trh svými sběratelskými předměty, aby snížila ceny a udržela zásoby. Zdá se, že tato strategie funguje. Většina obchodů má zboží na pultech a ceny na trhu klesly.

Odborník a hlavní konzultant společnosti CGC Charlie Hurlocker uvedl, že booster boxy se v době největšího pokémoního šílenství v posledních několika letech prodávaly v internetových obchodech za více než 20 procent doporučené prodejní ceny, což se zdálo jako velký nárůst, protože booster sady se podle něj dříve prodávaly mnohem levněji.

Nyní, s přílivem karet a sad na trh, se ceny vrátily na normální úroveň. „Karty Pokémonů dosáhly v roce 2021 vrcholu na úrovni šesti centů za kartu. Jakákoliv karta měla hodnotu šesti centů, a to jen proto, že byla tak velká poptávka. Nyní se tato cena propadla na jeden cent. Přetisk zřejmě funguje. Většina karet Pokémonů navíc nejsou ty vzácné karty. Jsou to běžné nebo energetické karty, a těch je hodně,“ vysvětluje Hurlocker.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat