Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy řekl, že věří, že Řecko vyrovná své závazky vůči zemím eurozóny i vůči mezinárodní komunitě.
"Řecký premiér toto rozhodnutí učinil, aniž by je projednal se svými evropskými kolegy," řekl Juncker. "To je něco, co přináší velkou nervozitu a co dodává velkou nejistotu k už tak dost velké nejistotě. My si musíme s klidnou hlavou promyslet, co s tím budeme dělat," poznamenal k nečekanému kroku Řecka Juncker.
Čtěte více k řeckému referendu: |
Zda bude Řecko nuceno vyhlásit státní bankrot, bude podle Junckera záviset na více faktorech. Především na tom, jak bude v referendu formulována otázka, na kterou budou Řekové odpovídat, a o čem přesně budou občané Řecka hlasovat.
Jestliže výsledek referenda je zcela nejistý, pak jisti si můžeme být vysokou mírou nejistoty, kterou budou podstupovat finanční trhy v následujících dvou měsících," uvedl analytik ČSOB Petr Čermák.
Řecký premiér Papandreu podle něj rozehrál nebezpečnou partii, na jejímž konci může být i odmítnutí pro Řecko výhodného návrhu na restrukturalizaci dluhu. "Takový výsledek referenda by přitom vedl zřejmě k předčasným volbám a pochybnostem ohledně solventnosti řeckého bankovního sektoru," dodal.
Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny. Ti se minulý týden na summitu v Bruselu dohodli na opatřeních, která mají zabránit dalšímu šíření dluhové krize. Klíčová je dohoda o snížení státního dluhu Řecka a o posílení efektivity záchranného fondu EFSF.