Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zklamání v Googlu. Rekordní pokuta kvůli Androidu platí, soud ji pouze trochu snížil

Operační systém Android patří k nejúspěšnějším projektům Google. foto: Profimedia.cz

Tribunál Soudního dvora Evropské unie z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Kvůli neshodě v jednom bodě však rekordní pokutu pro Google snížil o pět procent na 4,125 miliardy eur (101,4 miliardy korun). Vyplývá to z prohlášení soudu. Google uvedl, že je zklamaný, že soud pokutu nezrušil.
  15:42

Google podle soudu uložil výrobcům mobilních zařízení s operačním systémem Android a provozovatelům mobilních sítí nezákonná omezení s cílem upevnit dominantní postavení svého vyhledávače. „Aby však Tribunál lépe zohlednil závažnost a délku trvání protiprávního jednání, považuje za vhodné uložit společnosti Google pokutu ve výši 4,125 miliard eur,“ uvedli soudci.

„Jsme zklamáni, že soud nezrušil rozhodnutí v plném rozsahu. Jsme přesvědčeni o tom, že operační systém Android přinesl uživatelům větší možnosti volby, ne naopak. Je podporou pro tisíce úspěšných firem v Evropě i po celém světě,“ uvádí se v reakci, kterou ČTK obdržela od mluvčí českého Googlu Alžběty Houzarové.

Google startuje kampaň proti dezinformacím. Má být lepší než fact-checking

Rozhodnutí soudu naopak vítá společnost Seznam.cz, která vede s firmou Google a její mateřskou společností Alphabet soudní spor v České republice. „Toto rozhodnutí Evropského soudu potvrzuje, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže,“ uvedla mluvčí firmy Seznam.cz Aneta Kapuciánová. Seznam zažaloval Google a Alphabet v roce 2020 a požaduje zhruba deset miliard korun za ušlé příjmy v souvislosti s protisoutěžními praktikami Googlu na platformě Android. Dnešní rozsudek podle Kapuciánové potvrzuje, že Google nelegálně zneužil své dominantní postavení a platformu Android v rozporu se soutěžním právem využíval k odstavení konkurence.

Komise firmu Google pokutovala v roce 2018 za zneužití dominantního postavení na trhu u jejího operačního systému Android pro mobilní telefony. Google podle komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala. Google se bránil, že jednal stejně jako nespočet jiných podniků a rozhodnutí EU podle něj neodpovídalo ekonomické realitě mobilních softwarových platforem.

Google se odvolává proti obří pokutě. Tu dostal za spor s médii ve Francii

Rozhodnutí je povzbuzením pro komisařku pro hospodářskou soutěž EU Margrethe Vestagerovou, která zasahuje proti velkým technologickým firmám vysokými pokutami, aby zajistila rovné podmínky v zemích EU. Letos však utrpěla dva neúspěchy, v případech týkajících se firem Intel a Qualcomm, připomínají agentury. Obě strany se proti rozhodnutí Tribunálu mohou odvolat k Soudnímu dvoru EU.

Google dostal miliardové pokuty od Evropské unie za zneužívání svého postavení nebo omezování konkurence také v roce 2017 a 2019. Loni prohrál spor o pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení, kterou dostal od EK v červnu 2017.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat