Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zklamání v Googlu. Rekordní pokuta kvůli Androidu platí, soud ji pouze trochu snížil

Operační systém Android patří k nejúspěšnějším projektům Google. foto: Profimedia.cz

Tribunál Soudního dvora Evropské unie z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Kvůli neshodě v jednom bodě však rekordní pokutu pro Google snížil o pět procent na 4,125 miliardy eur (101,4 miliardy korun). Vyplývá to z prohlášení soudu. Google uvedl, že je zklamaný, že soud pokutu nezrušil.
  15:42

Google podle soudu uložil výrobcům mobilních zařízení s operačním systémem Android a provozovatelům mobilních sítí nezákonná omezení s cílem upevnit dominantní postavení svého vyhledávače. „Aby však Tribunál lépe zohlednil závažnost a délku trvání protiprávního jednání, považuje za vhodné uložit společnosti Google pokutu ve výši 4,125 miliard eur,“ uvedli soudci.

„Jsme zklamáni, že soud nezrušil rozhodnutí v plném rozsahu. Jsme přesvědčeni o tom, že operační systém Android přinesl uživatelům větší možnosti volby, ne naopak. Je podporou pro tisíce úspěšných firem v Evropě i po celém světě,“ uvádí se v reakci, kterou ČTK obdržela od mluvčí českého Googlu Alžběty Houzarové.

Google startuje kampaň proti dezinformacím. Má být lepší než fact-checking

Rozhodnutí soudu naopak vítá společnost Seznam.cz, která vede s firmou Google a její mateřskou společností Alphabet soudní spor v České republice. „Toto rozhodnutí Evropského soudu potvrzuje, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže,“ uvedla mluvčí firmy Seznam.cz Aneta Kapuciánová. Seznam zažaloval Google a Alphabet v roce 2020 a požaduje zhruba deset miliard korun za ušlé příjmy v souvislosti s protisoutěžními praktikami Googlu na platformě Android. Dnešní rozsudek podle Kapuciánové potvrzuje, že Google nelegálně zneužil své dominantní postavení a platformu Android v rozporu se soutěžním právem využíval k odstavení konkurence.

Komise firmu Google pokutovala v roce 2018 za zneužití dominantního postavení na trhu u jejího operačního systému Android pro mobilní telefony. Google podle komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala. Google se bránil, že jednal stejně jako nespočet jiných podniků a rozhodnutí EU podle něj neodpovídalo ekonomické realitě mobilních softwarových platforem.

Google se odvolává proti obří pokutě. Tu dostal za spor s médii ve Francii

Rozhodnutí je povzbuzením pro komisařku pro hospodářskou soutěž EU Margrethe Vestagerovou, která zasahuje proti velkým technologickým firmám vysokými pokutami, aby zajistila rovné podmínky v zemích EU. Letos však utrpěla dva neúspěchy, v případech týkajících se firem Intel a Qualcomm, připomínají agentury. Obě strany se proti rozhodnutí Tribunálu mohou odvolat k Soudnímu dvoru EU.

Google dostal miliardové pokuty od Evropské unie za zneužívání svého postavení nebo omezování konkurence také v roce 2017 a 2019. Loni prohrál spor o pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení, kterou dostal od EK v červnu 2017.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...