Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Kolik vydělávají Poláci v Británii? Dvakrát víc než doma, spočítala banka

Britské libry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské libry. | foto: Shutterstock

VARŠAVA/LONDÝN Poláci pracující v Británii méně než rok vydělávají měsíčně v průměru 1000 liber čistého. O 200 liber více vydělávali jejich krajané pobývající na ostrovech mezi jedním rokem až třemi lety.

Průměrná čistá mzda Poláků usazených v Británii dosahovala 1400 liber (asi 54 000 Kč). Uvedla to polská televize TVN 24 s odvoláním na údaje polské ústřední banky.

Průměrná polská mzda se pohybuje okolo 4200 zlotých měsíčně (asi 27 400 Kč), což znamená, že na ruku zaměstnanec dostane zhruba 3000 zlotých (asi 19 500 Kč), čili polovičku oproti Británii.

V polské realitě se i průměrné mzdy v jednotlivých regionech liší i o 50 procent. Například v Mazowieckém vojvodství, zahrnujícím Varšavu a okolí, průměrný výdělek letos v únoru dosahoval 4900 zlotých, zatímco v sousedních regionech to bylo jen 3300 zlotých. V obou případech brutto.

Poláci jsou podle britských statistik v Británii nejpočetnějším cizím národem z EU, v šedesátimilionové zemi jich žije přibližně tři čtvrtě milionu. Čechů tu je podle odhadů asi 40 000.

Práce v průmyslu

Podle specializovaného portálu Wynagrodzenia.pl se průměrný polský výdělek v Británii pohybuje okolo 1300 liber měsíčně (asi 50 000 Kč). Poláci nejčastěji pracují v průmyslu (25 procent), hotelích a restauracích (20 procent), stavebnictví (osm procent), zdravotnictví a sociální péči (sedm procent) a ve školství a správě (pět procent).

Zatímco si ve stavebnictví lze podle portálu vydělat za den 80 až 110 liber, u výrobních pásů lze počítat s 52 až 80 librami. Podobně jsou na tom i lidé pečující o seniory, zatímco denní mzda zdravotních sester sahá od 96 do 153 liber.

A to se prý v britském zdravotnictví v důsledku nových imigračních předpisů v příštích letech objeví tisíce volných míst. „Je to dobrá zpráva pro všechny polské zdravotnice, kteří touží po kariéře v britském zdravotnictví,“ napsal list polské komunity v Británii Polskie echo o záměru propustit všechny zahraniční zdravotnice, které ani po šesti letech práce nevydělají 35 000 liber ročně (asi 1,345 milionu Kč). „Ale pozor: jestli Británie vystoupí z Evropské unie, tak i polské sestřičky na tom budou stejně a budou muset vydělávat 35 000 liber ročně,“ dodal.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...