Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poláci začali rozprodávat Unipetrol

Ekonomika

  11:30
PRAHA - Majitel Unipetrolu PKN Orlen nabídl ke koupi 81,78 procenta akcií zadlužené chemické firmy Spolana. Předběžné nabídky přijímá do 6. února. Podobný plán má také s Kaučukem Kralupy.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

"Spolana a Kaučuk nezapadají do obchodní strategie PKN Orlen," řekl mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana. Firma ještě nevybrala pro prodej Spolany poradce. "Zájemce chceme najít v nejbližší době," řekl Kejdana.

Přitom ještě loni v polovině října představilo vedení PKN Orlen ve Varšavě plán, podle kterého měla Spolana patřit k hlavní ose holdingu Unipetrol. Vyloučeno však není ani to, že Spolanu koupí divize Anwil, která patří do skupiny PKN Orlen.

O Kaučuk vyjádřila již dříve zájem společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Poláci s ním podepsali před privatizací Unipetrolu smlouvu o získání 100 procent ve firmě za zhruba 57,9 milionu eur (1,6 miliardy Kč). Nové vedení PKN Orlen ale považuje smlouvy za nevýhodné a chce prodat podíl za vyšší cenu. Je možné, že spor budou firmy řešit arbitráží.

Vedle Spolany a Kaučuku patří mezi nejvýznamnější společnosti skupiny Unipetrol Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Paramo, Unipetrol Rafinérie a Unipetrol Trade. V roce 2004 zvýšila skupina podle mezinárodních standardů čistý zisk na 3,69 miliardy z 78,6 milionu Kč vykázaných o rok dříve. Tržby stouply o čtvrtinu na 86,25 miliardy Kč. Výsledky za rok 2005 dosud nejsou známy.

Spolana vykázala loni do září zisk 86,2 milionu a tržby 4,3 miliardy korun. Kaučuk měl zisk 253,6 milionu korun při tržbách 7,9 miliardy korun. Výsledky nelze kvůli přechodu na mezinárodní účetní standardy meziročně porovnat.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat