Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie prověřuje ‘kompro‘ na Daniela Křetínského a Martina Romana

USA

  13:00
PRAHA - Mezi tuzemskými vrcholnými manažery se před několika měsíci objevily materiály, které na první pohled mohou vypadat jako důkazy o korupci při nákupu německé důlní firmy Mibrag skupinou ČEZ. Konkrétně jde o spolumajitele Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského a někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana.

Daniel Křetínský (vlevo) a Spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský a někdejší šéf ČEZ Martin Roman. foto: Lidovky.cz

Nejspíše to však jsou důmyslně zhotovené kompromitující dokumenty, které mají za cíl poškodit dva velmi dravé a bohaté podnikatele. Podle nastrčených materiálů si měli v souvislosti s obchodem přijít na dvě miliardy korun.

Absurdní, nesmyslné

Tyto peníze údajně "odtekly", když ČEZ spolu s EPH zaplatily za Mibrag bezmála půl miliardy eur. Cílem vysokého ocenění bylo "vytvořit příležitost pro vyvedení nelegálních provizí", uvádí se v kompromitujícím materiálu, jehož kopii LN získaly. Roman i Křetínský považují obvinění za smyšlená a absurdní.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kompro" se podle informací LN dostalo i k detektivům z protikorupčního útvaru na expozituře v Brně, která se o sporné transakce ČEZ zajímá již delší dobu. Stalo se tak jen několik měsíců před konáním valné hromady polostátní firmy, od níž se očekávají personální změny na klíčových postech. Původním účelem tedy mohlo být i ovlivnit těmito informacemi postup akcionářů ČEZ.

Chybí koncovka

Podle materiálů, které jsou napsány v angličtině a na důvěryhodnosti jim mají dodat četné diagramy, ČEZ v roce 2009 koupil německou hnědouhelnou společnost Mibrag za přemrštěnou cenu. Polostátní gigant společně s EPH zaplatil za Mibrag zhruba 479 milionů eur.

„V dnešní situaci není projekt výstavby jaderné elektrárny ekonomicky návratný,“ myslí si Křetínský.
Martin Roman stál v čele ČEZ od roku 2004.

Nelegální provize čili úplatky měly vyplatit americké energetické korporace URS Corporation a NRG Energy, které Mibrag vlastnily. Po 50 milionech dolarů (celkem tedy dvě miliardy korun) podle "kompra" přiteklo do firem spojených s Romanem a Křetínským.

Autoři materiálu k tomu poznamenali, že vyplacením nelegálních peněz mohlo dojít k porušení federálních daňových zákonů USA. V materiálu však nejsou uvedeny společnosti a účty, kde tyto "ilegální" provize údajně skončily. To jen posiluje domněnku, že jde o účelový materiál. Křetínský zvažuje, že podá trestní oznámení.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!