Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie rozdávala nealko pivo vzorným řidičům

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Pražská policie zahájila akci Řídím-piju nealko pivo. Ve spolupráci se zástupci pivovarů odměňují nealkoholickým pivem řidiče, kteří při kontrole nenadýchají. Za tři hodiny akce u Barrandovského mostu zkontrolovali 29 řidičů, žádného opilce za volantem nechytli. Za policii to řekla Zuzana Pidrmanová. Akce potrvají po celý srpen.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

S nápadem odměňovat vzorné řidiče policii oslovil Český svaz pivovarů a sladoven. "Doba je plná agrese, myslíme si, že je třeba dělat pozitivní věci. Chceme také upozornit veřejnost, že jsme jediní výrobci alkoholických nápojů, kteří nabízíme plnohodnotnou nealkoholickou náhradu," řekl Jiří Veselý z Českého svazu pivovarů a sladoven. 

NEALKO PIVO

První nealkoholické pivo bylo v Československu vyrobeno v roce 1977 v pivovaru Samson.

Pivovarnický svaz a policie podepsaly minulý týden memorandum, ve kterém se zavázaly ke společnému boji proti alkoholu za volantem. Podle náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka je akce pro policie možnost, jak ukázat vlídnou tvář a odměnit řidiče, kteří dodržují zákon. Pivovary si zase nakloní možné spotřebitele.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo

Kontrola byla první z deseti, které se v Praze do konce srpna uskuteční. Policisté řidiče zastavovali na Jižní spojce před Barrandovským mostem. Zároveň s alkoholem kontrolovali i dodržování dalších povinností.

Jeden z řidičů měl například propadlou technickou kontrolu. "To jste se mi vyplatili, s tím Birellem," komentoval se smíchem pokutu, kterou následně dostal. "Máte asi nejdražší pivo v republice," kontrovali policisté s poukazem na to, že i přes pokutu mu náležela odměna v podobě plechovky nealkoholického piva za střízlivý stav.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo

Do projektu se zapojilo 15 pivovarů, které dohromady představují asi 84 procent trhu piva v České republice. "V kraji, ve kterém podnikají, dostávají přednost," řekl Veselý. V Praze tak řidiči převážně dostávají nealkoholický Staropramen. Veselý předpokládá, že během akce bude v celém Česku rozdáno asi 17.000 plechovek.

Křišťálová lupa 2011

Spotřeba nealkoholických piv každoročně roste. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění by si v situaci, kdy si konzument normální pivo dát nemůže, automaticky zvolila nealko pivo více než polovina mužů a 26 procent žen.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat